A legtöbb haláleset Indiában és Oroszországban történik, de az Egyesült Államokban is sokan az életükkel fizetnek egy-egy Insta-fotóért.
Új, egyre többeket érintő tanulmányt közölt a Journal of Family Medicine and Primary Care amerikai folyóirat. A készítők arra keresték a választ, hogy vajon mennyire számít veszélyes tevékenységnek a szelfizés, és egészen pontosan hányan vannak azok, akiknek amiatt kellett meghalniuk, mert jó képet szerettek volna készíteni magukról. Meg is kapták: 2011 és 2017 között 259 olyan esetet regisztráltak világszerte, amikor bizonyítható módon a szelfizés okozta az áldozat halálát.
A Vice összefoglalója szerint a legtöbb ilyen baleset Indiában történt, a lista második helyén Oroszország, a harmadikon pedig az Egyesült Államok áll. Megemlítik Pakisztánt is, amely a negyedik helyen végzett. A halottak átlagéletkora alacsony, mindössze 22 év. A tanulmány szerint annak az esélye, hogy valaki szelfizés közben leli halálát, 30 éves kor felett jelentősen csökken – nem véletlen, hiszen az Instagram például még mindig inkább a fiataloké.
Az utóbbi években mi is többször írtunk olyan esetekről, amikor valaki szelfizés közben halt meg. Legutóbb egy fiatal izraeli turista zuhant szakadékba a Yosemite Nemzeti parkban, amikor épp képet próbált készíteni magáról. Egy indiai férfit egy medve marcangolt szét, amikor szelfizni akart az állattal. Egy ausztrál pár a portugál tengerparton halt meg szelfizés közben: egy sziklafal tetején álltak, ám egyikük elejtette a telefonját, majd amikor megpróbált lehajolni érte, párjával együtt a mélybe zuhant.
A szelfizés több okból is veszélyes lehet: nemrég két nő összeverekedett a római Trevi-kútnál azért, hogy mindenáron övék legyen a tökéletes fotó. Az eset után a római városi tanács fontolgatni kezdte, hogy előveszik azt a korábbi tervet, miszerint a nagy turistacsoportok elrettentése érdekében erősen korlátoznák a város ikonikus látványosságának számító kút megközelítését.