Szezonja van a sütögetésnek. Imádjuk ilyen tájt kivinni a konyhát a szabadba. S mi tagadás, friss zöldek, gyümölcsök ide vagy oda, imádunk a grillrácsra szép nagy húsokat dobni. Apropó, a magyar nyelvben mintha a grill és BBQ fogalma szinte összemosódna. Az elnevezések mögött valójában három jól elkülönülő technológia bújik meg.
Az első, s legrégibb, uszkve másfél millió éve ismert. Ezt 250-300°C feletti, magas hőmérsékleten, direkt hőnek és füstnek kitéve, nyárson, tábortűz parazsán, legújabb korilag grillrácson műveljük. Ettől nagyban eltér a BBQ, amit rendszerint már alacsony, 95-150°C közötti hőmérsékleten, a lényeget adó, a hőközlést leginkább biztosító füstnek kitéve készítünk. A harmadik, a kettő közötti átmenetet képviselő közvetett grillezés. Ebben az esetben a hús nincs közvetlenül a tűz felett, de a tűztér és a sütés helye sem különül el, mint a BBQ esetén. A sütési hőmérséklet többnyire az előző kettő között van, 180-210°C.
Ha a leginkább elterjedt kerti grillezésnél maradunk, s nem szofisztikáljuk túl a dolgot, akkor jól jöhet néhány tudnivaló a tökéletes végeredményhez.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/74e3e9c8-ca87-48b5-a1a4-3d0ad687d7db.jpg)
Hány fokos a parázs?
Praktikus megfigyelés, hogy, ha csak 1-2 másodpercig tudjuk a grill felett tartani a kezünket, akkor a tűz nagyon forró (>400°C), ha csak 3-4 másodpercig, akkor a tűz közepesen forró (300-350°C), ha pedig 5 másodpercig is a grill felett tudjuk tartani a kezünket, akkor a tűz alacsony hőfokú (200-250°C).
Mi a steak?
A steak tulajdonképpen nem más, mint a szakszerűen metszett, szép darab hússzelet neve. Sertéscombból/karajból, bárányból, sőt, újabban elterjedten pulykából, csirkéből, de még halból (pld. tonhal, lazac) is lehet steaket vágni, de azért az igazi nagy klasszis mégis marha.
A marhából metszett sztékek közül hazánkban a bélszínből készítettek a legismertebbek. Ezeknek a súlya leginkább attól függ, hogy a vesepecsenye vastagabb, avagy vékonyabb részéből metszik-e. Lehetnek 20 dkg-os, de 16-18 dkg-os szeletek is, a Chateaubriand esetén pedig dupla méretűek az elterjedtek. A kisebbnek számító (10 dkg) szelet neve mignon, vagy filet mignon. A tournedo és a medaillon ugyancsak 10 dkg körüli. A bélszín omlós és puha, ám a fartőből készült steak a kötőszöveti kollagén miatt többnyire zamatosabb lehet. A combból metszett, s általában a fartőhöz hasonló méretű 15-20 dkg-os szeletekből készült sült ugyancsak ízletes. Az ismert rumpsteak (20 dkg) és a termetes entrecôte (40 dkg) hátszínből készül. A legnevezetesebb angol és amerikai steakfajták közé tartozik a hátszínből, csonttal és vesepecsenyével együtt szelt Porterhouse steak (80-100 dkg), vagy a hozzá hasonló, ám valamelyest kisebb (60 dkg), a T-alakú csontról elnevezett T-bone-steak. A szintén hátszínből készülő „boneless”, azaz csont nélküli sirloin-steak ugyancsak embert próbáló (30-40 dkg), ahogy a hasonló méretű, rostélyosból vágott rib-eye, más néven Delmonico steak is.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/424b6a23-5761-488d-83c0-8b0c8c7f80cd.jpg)
Mi történik a hússal?
Amikor a húst sütjük, a külső felületén jóval magasabb a hőmérséklet, mint belül. A belső hőmérséklet gyakorlatilag nem lesz magasabb, mint a hús fő komponensének, a víznek a forráspontja, ezért a hús belseje inkább fő, mint sül. Mindez addig marad így, míg a víz elpárolog, miközben a párolgó víz egyidejűleg hűti is a felszínt. Sütés közben húshőmérővel ellenőrizhetjük a húsok belső hőmérsékletét. (A hús sütöttsége és maghőmérséklete közti összefüggésről számos táblázatot találhatunk az interneten.) A sülő hús felszínén 140°C felett meginduló úgy nevezett Maillard-reakciónak nagyszámú íz- és illatmolekulát köszönhetünk. A keletkező, a sült marhahús ízét adó molekulák közül eddig közel ezret azonosítottak.
Mire ügyeljünk?
A hússütéskor a hússzeleteink legalább 2,5-3,0 cm vastagok legyenek. (A wagyu esetében 1 cm a japán gyakorlat!) Az ennél vékonyabb, sovány, alig márványozott szeletek könnyen túlsülhetnek, rágósak, szárazak lehetnek. A hűtőszekrényből kivett szeleteket hagyjuk szobahőmérsékleten felemegedni. A jó minőségű és drága steak megérdemli a jó minőségű sót. A sütés megkezdése előtt és után is sózhatunk (erről különféle "iskolák" késhegyre menő vitákat folytatnak). A só mellett a frissen őrölt bors a steak egyetlen állandó fűszere. A prémium marhahúsok élvezeti értékét a zsírok összetétele és átlagosnál alacsonyabb olvadáspontja, valamint a táplálékból beoldódott hidrofób ízanyagok is fokozzák. Az élvezeti érték növekedéséhez a hús érlelése is jelentősen hozzájárul. Az extra minőségű marhahúsok ugyan nem igényelnek semmilyen pácolást és különleges fűszert, azonban jót tesz, ha sütés után, ízlés szerint, vajban forgatjuk meg a szeleteket. A sütést a kívánt maghőmérsékleti érték elérése előtt 3-5°C-kal hagyjuk abba, és mielőtt nekiesnénk 5-10 percig pihentessük a húst. Ez alatt a steak továbbra is sül(!), és a belső hőmérséklete is emelkedik.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/12e82eb5-2747-48ea-91fd-69fe9d3431b4.jpg)
Egy egyszerű recept
Bélszín baconban
"Vigyázzunk, hogy ne szeleteljük olyan vékonyra, mint például az oly gyakran sütögetett tarját szoktuk. Mert tényleg nem fogjuk érteni, hogy mi került ezen a húson annyiba, amennyibe... miközben olyan lett, mint a cipőtalp, és ha óvatlanul tálalunk, eltöri a tányért..Az eredmény viszont csodás lesz, ha legalább kétujjnyi vastagra szeltük a bélszínérméket".( A jó tanács és a recept Marton Leventétől).
Hozzávalók:
4 marhabélszínérme, egyenként kb. 3 cm vastagok, a bélszín vékonyabb végéből (filet mignon)
4-8 szelet bacon (vagy pancetta, vagy kolozsvári szalonna)
só, bors
fél gerezd zúzott fokhagyma
2 evőkanál olívaolaj
A szeleteket bekenjük olívaolajjal, egy vagy két húsos szalonnával körbetekerjük – nem árt zsineggel is rögzíteni, szépen megőrzi kerek formáját. Sok bors, csipetnyi zúzott fokhagyma – és mehet is a rostélyra, oldalanként kb. 3-4 percig, ha közepesen átsültre akarjuk. Másképp pedig ne akarjuk, mert ha átsütjük, odalesz a bélszín omlóssága. Oldalára is fordíthatjuk, hogy a szalonna is ropogósra piruljon.
A legtöbb hozzáértő azt vallja, csak a sütés végén sózzunk és használjunk igazán minőségi sót (pillekönnyű fleur de sel, tengerillatú Maldon, nagyobb szemcséjű kóser só). Egyetértünk velük.
Jó étvágyat! S azért ne feledkezzünk meg a friss zöldekről a salátástálakban, meg a gyümölcsökről, amelyeket akár szintén rácsra dobhatunk a húsok kísérőjeként (őszibarack, nektarin, körte, alma, ananász).
(Teljes cikk: HVG Gasztro&Utazás 2.negyedévi kiadás)