Az év sikere gyanúsan hasonlít egy másik rapszámra.
Május közepén robbant a neten Childish Gambino emlékezetes videója, a This is America, ami az amerikai rasszizmust tárgyalta. Mi is alaposan kielemeztük a klipet, ami a szöveggel együtt mutatta be a feketék elleni erőszak és rasszizmus komplex tablóját, miközben pont az összetettség jegyében nem titkolta el a fekete közösségben társadalmi okokból meglévő agressziót sem.
A videót azóta csak a YouTube-on több mint 300 milliószor nézték meg, és ezzel abszolút elsőként vezeti az idei amerikai listákat.
Az elmúlt hétvégén aztán valaki felvetette a Redditen – hatalmas vitát generálva ezzel –,
mennyire hasonlít ez a szám Jase Harley 2016-os dalára, az American Pharaoh-ra.
Jase Harley egy Instagram-posztban úgy reagált, hogy szerinte is az ő számából inspirálódhatott Childish Gambino. Nyilatkozatában kifejti, hogy mennyire meghatja, hogy felismerték, mint korunk egyik legfontosabb zenei és vizuális művészeti produkciójának inspirációs forrását. Ugyanakkor arra kéri a rajongóit, hogy koncentráljanak a lényegre, és ne támadják Childish Gambinót. Hiszen az számít igazán, hogy végre hallatni tudják a hangukat, és rá tudták irányítani a figyelmet az elszenvedett igazságtalanságokra, illetve együtt dolgozhatnak a valódi egyenjogúság felépítésén.
Childish Gambino menedzsere, Fam Rothstein, egy azóta törölt, de például az ABC által is screenshotként mentett tweetben azt állította, hogy a This is America régebbi, mint az American Pharaoh.
Ez a dal hároméves, és ezt Pro Tools (egy zeneszerkesztő program) fájlokkal tudjuk bizonyítani.
A BBC Newsbeat megkereste Childish Gambinót, hogy kommentálja az ügyet, de mostanáig nem kaptak választ.
A vélt egyezések egyébként részben valóban tartalmiak, az American Pharaoh is arról szól, mit jelent ma Amerikában fekete fiatalnak lenni, érinti a rendőri túlkapásokat, a rabszolgaság emlékét.
Persze ez a téma önmagában nem vetné fel a plágiumgyanút. Ami inkább, hogy a hangszerelésben is vannak hasonlóságok, a hanghatásokban leginkább. A This is Americánál viszont még mindig ott van a videó is, a szöveg/zene és a kép együtt éri el azt a hatást, ami világszerte annyira felkavarta a közvéleményt.
Ebben a videóban összevetették a két számot, döntse el, Ön kinek hisz inkább: