De vannak ennél rosszabb esetek is.
Elég valószínű, hogy a háborúk és diktatúrák után rögtön a turisták vezetik az amortizációs sort – már ami a csodált látnivalókat illeti.
Múlt pénteken például egy amerikai férfi döntött fel egy oszlopot Pompejiben. A kiérkező biztonsági őrök és a rendőrök azonnal megállapították, hogy baleset történt: a férfi megbotlott, ez okozta a galibát. Szerencsére az oszlop nem törött el, és a régészek jelenleg azon dolgoznak hogy visszaállítsák a helyére.
A legnépszerűbb múzeumok viszont nem mindig ússzák meg ennyivel – sorolja az Ansa.
2015-ben Taiwanon egy 12 éves gyerek, aki éppen a “The Face of Leonardo: Images of a Genius” (Leonardo arca: Egy zseni képei) című kiállítást nézte, megbotlott, és esés közben megragadta az egymillió dolláros, 17. századi Paolo Porpora-festményt – aminek az lett a vége, hogy jókora lyukat szakított benne.
A cambridge-i Fitzwilliam Múzeumban egy 42 éves férfi lépett rá a cipőfűzőjére, és három darabba tört egy Csing-dianszta korából való vázát. A kár több mint 500 ezer font volt (180 millió forint).
Ennél jobban jártak azzal a kislánnyal, aki az Izrael Múzeumban tört el egy olyan római kori vázát, amin már volt egy kis repedés. A múzeum utólag még meg is köszönte a kislánynak, mert a restaurálást követően a váza sokkal szebb lett, mint előtte volt.
2017-ben egy Los Angeles-i galéria látogatója okozott 200 ezer dolláros (54 millió forint) kárt. Fotózkodás közben ugyanis meglökött egy oszlopot, ami nemcsak eldőlt, hanem a dominóhatás következtében tíz másik oszlopot is feldöntött. A biztonsági kamera felvétele végigfutott a neten, és voltak, akik azt hitték, hogy ez valójában a múzeum akciója, hogy magukra irányítsák a figyelmet.