Élet+Stílus hvg.hu 2018. május. 03. 16:24

Botrány: nem is svéd az IKEA-s húsgolyó

Fény derült a legendás svéd húsgolyók eredetére, amelyeket a világ nagy része vélhetően csak az IKEA gyorsétterméből ismer. A húsgolyók receptje ugyanis a törököktől származhat.

"A svéd húsgolyók receptjét XII. Károly svéd király hozta Törökországból a 18. század elején. Tartsuk magunkat a tényekhez!" - írja Twitterén a Sweden.se.

Svédország hivatalos portálja a posztjával hatalmas vihart kavart az IKEA-s húsgolyók kedvelői körében, egyeseket teljesen lesokkolt az információ, "az egész életem egy hazugság volt..." - írta valaki. Egy török felhasználó kifejezetten örült a hírnek, más viszont kommentben a Sweden.se vezeklését követelte ezért az eget rengető botrányos kijelentésért: "készen állunk, hogy elfelejtsük mindezt, ha visszaadjátok nekünk Ibrát" - utalt ezzel a felhasználó Zlatan Ibrahimovic svéd focistára, aki jelenleg a Los Angeles Galaxy futballistája, és a 2016-os Európa-bajnokság után lemondta a svéd válogatottságot.

Volt, aki megjegyezte, hogy a húsgolyók eredetét illetően téved a portál, mert Törökország XII. Károly uralkodása idején még nem létezett. Az uralkodó 15 éves korában, 1697-ben került a trónra, és néhány évet Benderben töltött, innen hozhatta a receptet. Ez a város a mai Moldova területén található, de XII. Károly idején török fennhatóság alatt állt. Így nagy valószínűséggel tényleg a törököktől jön a svéd húsgolyó.

Az utolsó svéd abszolút uralkodó a recept mellett vélhetően kávébabot és a töltött káposzta receptjét is magával hozta az országába.

Címkék
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.