A hím egész életét a nőstény testébe kapaszkodva éli le.
Először videózták le a mélytengeri ördöghalak párosodási szokásait, amelyet a Science magazin online kiadásában tettek közzé.
A mélytengeri ördöghalak mintegy 800 méter mélyen élnek az óceánok mélyén, körülbelül 160 fajuk létezik, és meglehetősen rejtélyesek, keveset tudni róluk, csak néhány felvétel készült róluk valaha is. A most nyilvánosságra került felvétel 2016 augusztusában készült, egy mélytengeri kutató pár rögzítette a portugál Azori-szigetek körüli vizekben 5 órányi merülés után. Ez a felvétel pedig az első, amely megmutatja, hogyan párosodnak az ördöghalak.
Az ökölnyi méretű, nagy fogakkal és fénylő csáp- vagy bajuszszerű részekkel is rendelkező ördöghalak a nőstény egyedek, a hímek náluk sokkal kisebbek, és a nőstény testéhez kapaszkodnak. A kutatók úgy vélik, a nőstény és a hím egyed egész életéükben "együtt marad", ugyanis amint a hím talál egy nőstényt, beleharapva szinte a részévé válik, ily módon a nőstény testéből táplálkozik, miközben folyamatosan spermával látja el. A kutatók eddig csak hálóval kifogott halott példányokból következtettek erre, de most a felvételek is ezt bizonyítják.
A tengerek mélyén, ahol az ördöghalak élnek, nagyon hideg van és kevés az élelem, a nőstények így nem is nagyon mozognak, szinte csak lebegnek a vízben, és azt fogyasztják el, ami a hosszú fénylő, hálószerűen szétterülő csápjaikba beleakad.
A kutatók azt sem tudják pontosan, hogy mitől fénylenek az ördöghalak csápjai: lehet, hogy maguk az állatok termelik a fényt, de az is lehet, hogy a kevés, az óceán mélyére lejutó fényt összegyűjtve tükrözik azt vissza.