Az előző amerikai elnök több empátiával reagált a történtekre, mint a jelenlegi.
Pénteken Charlottesville-ben a neonáci tüntetők vonuló tömege összecsapott az ellentüntetőkkel. Másnap a magukat „fehér nacionalistáknak” valló csoport tagjai ismét utcára vonultak, estére pedig az indulatok magasra hágtak, barikádok emelkedtek, a rendőrség könnygázzal próbálta megfékezni a szembenállókat, valaki pedig autóval hajtott az ellentüntetők tömegébe. Ennek következtében a városban a kormányzó, McAuliffe szükségállapotot rendelt el.
Donald Trump nyilatkozatában nem ítélte el a nácikat – ezt párttársai is bírálták. A korábbi elnök, Barack Obama viszont Nelson Mandelat idézte tweet-sorozatában.
A darabokra szedett idézet így szól: „Senki sem születik úgy, hogy gyűlöl más embert annak bőrszíne, háttere vagy vallása miatt. Minden embernek meg kell tanulnia gyűlölni, és ha ezt tudják, meg lehet őket tanítani szeretni. A szeretet természetesebb módon jön az ember szívéből, mint annak ellenkezője.”
"No one is born hating another person because of the color of his skin or his background or his religion..." pic.twitter.com/InZ58zkoAm
— Barack Obama (@BarackObama) 2017. augusztus 13.
Üzeneteivel Obama az együttérzésre, valamint a bigottság és a rasszizmus szülte erőszak megszüntetésére világít rá. Bejegyzéseit több ezren osztották meg és kommentelték világszerte.
Más politikusok is véleményt nyilvánítottak Twitteren az esettel kapcsolatban:
My heart is in Charlottesville today, and with everyone made to feel unsafe in their country.
— Hillary Clinton (@HillaryClinton) 2017. augusztus 12.
„A szívem ma Charlottesville-ben van, továbbá minden olyan emberrel, aki nem érzi magát biztonságban hazájában.”
There is only one side. #charlottesville
— Joe Biden (@JoeBiden) 2017. augusztus 12.
„Csak egy oldal van #charlottesville”
The white nationalist demonstration in #Charlottesville is a reprehensible display of racism and hatred that has no place in our society.
— Bernie Sanders (@SenSanders) 2017. augusztus 12.
„A charlottesville-i fehér nacionalisták tette a rasszizmus és a gyűlölet olyam elítélendő megnyilvánulása, melynek nincs helye a társadalmunkban.”
(via: Harper’s Bazaar)