Ez az, amiből a kedvenc mártogatósunk, kenegetősünk készül minden bisztróban, kocsmában, kerti partin, grillezős bulin. Szezonja van a padlizsánnak.
S tényleg van szép „gyümölcsös” neve: tojásgyümölcs. De ő a törökparadicsom, kékparadicsom is, ami azért jellemzően lila, bár fel-felbukkannak cirmos és fehér változatai is. Amúgy a burgonyafélék népes családjába tartozik, a csucsor nemzetség sarja. Már ez is elég regényesen hangzik.
A pazar lilában pompázó zöldséget persze, hogy már évezredekkel ezelőtt is termesztették arab vidékeken, de leginkább Indiából származtatják. Éppen feltűnő színének köszönheti, hogy különböző hatást tulajdonítva neki, egyes helyeken ráfogták, hogy a termékenység növénye; másutt viszont azt híresztelték róla, ha valaki eszik belőle, megbolondul!
Természetesen tisztázta magát a padlizsán. Sőt, bebizonyította, hogy ő is van olyan egészséges, mint több más zöldség. A padlizsánban levő hatóanyagok ugyanis nem engedik lerakódni a koleszterint az érfalakra, pozitív hatást gyakorolnak az emésztésre, 100 g „gyümölcs” összesen csak 27 kalóriát tartalmaz, feltéve, ha nem bő olajban készítjük el. S ahogy az elvárható:magas a mindenféle ásványi anyag- és vitamintartalma (aki nem hiszi, járjon utána).
Tippek, tanácsok
- Csak olyan padlizsánt érdemes vásárolni, amelynek héja fényesen csillogó. Ha ujjunkkal megnyomjuk rugalmasan kemény a húsa, kocsánylevelei élénk zöldek.
- A legfinomabbak az 5–8 cm átmérőjű darabok.
- Ha puha, héja matt és a levelei fonnyadtak, akkor vagy túlérett, vagy jó ideje leszedték – ilyenkor a magja már barnás, húsa rágós, íze pedig kesernyés.
- A friss padlizsánt 4-5 napon belül el kell készíteni, hosszabb ideig nem ajánlatos tárolni.
- A növény zöld levelét, kocsányos szárát mindig távolítsuk el, mert mérgező. Esetleg bolondít…
- Legtöbbször nem kell eltávolítani a héját, csak ha a recept kimondottan javasolja. Ha egészben, félbe vágva sütjük, grillezzük, a héj könnyedén eltávolítható.
- A padlizsánnak van egy enyhén kesernyés, jellegzetes íze – ezt elűzhetjük, ha besózzuk és kb. fél órára állni hagyjuk. A só kivonja a keserű levet, amit aztán könnyedén leönthetünk, felitathatunk.
- Hogy ne barnuljon meg a húsa még elkészítés előtt, csepegtessünk rá pár csepp citromlevet.
– Ha egészben sütjük, akkor sütés előtt több helyen szúrjuk meg villával, így jobban átsül.
- Roston vagy grillen készítéskor leheletvékonyan kenjük be olívaolajjal.
- A padlizsánhoz a legtöbb zöldfűszer társítható: a kakukkfű, a bazsalikom, a menta, az oregano, a petrezselyem. A hagyma, fokhagyma szinte elmaradhatatlan kísérője.
- Kiválóan viselkedik paradicsom, sajt, sonka, darált hús, tojás, joghurt társaságában.
Joghurtos padlizsánsaláta
2 közepes padlizsán
5 dl görög joghurt
6 evőkanál olívaolaj
4 gerezd fokhagyma
1 citrom leve
só
frissen őrölt fekete bors
2 evőkanál apróra vágott friss petrezselyem (lehet a fele menta, bazsalikom is)
A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra. A padlizsánnak levágjuk a kocsányát és kockára vágjuk – egy teflon tepsibe tesszük, meglocsoljuk olívaolajjal, meghintjük sóval és frissen őrölt fekte borssal. Kb. negyed óra alatt puhára sütjük. Hagyjuk langyosra hűlni. Amíg hűl, addig összekeverjük a joghurtot a citromlével, az összezúzott fokhagymával és a zöldfűszerrel. Összeadjuk egy nagyobb tálban a padlizsánt és a joghurtos keveréket. Pár órára – de akár egy éjszakára – hűtőbe tesszük, hogy az ízek összeérjenek.
Ilyen kánikulában magában a legfinomabb, de húsok mellé, köretnek is kiváló.
Fetás padlizsántekercs
2 közepes padlizsán
25 dkg feta sajt
1 marék dió
1 dl görög joghurt vagy tejföl
4 gerezd fokhagyma
frissen őrölt fekete bors
olívaolaj a sütéshez
A padlizsánnak elvágjuk a kocsányos végét, és hosszabb felével max. fél cm vastag szeletekre vágjuk. Egy teflon serpenyőt vékonyan kikenünk olívaolajjal, és mindkét felén puhára sütjük a padlizsánokat. Papírtörlővel bélelt tálra szedjük, hagyjuk kihűlni. Amíg hűl, addig az összemorzsolt feta sajtot összekeverjük a többi hozzávalóval. Minden szeletet megkenünk a sajtos-diós töltelékkel, feltekerjük és fogpiszkálóval megtűzzük. Hűtőbe tesszük egy-két órára. Jó kis harapnivaló fröccsözéshez, laza rozézáshoz.
Ajvár egyszerűen
50 dkg padlizsán
7 db kápia paprika
5 gerezd fokhagyma
1 dl olívaolaj
só
frissen őrölt fekete bors
1 evőkanál balzsamecet (elhagyható)
A padlizsánt és paprikát tegyük grillrácsra vagy a sütő rácsára (ez utóbbit alufóliával vonjuk be). A paprika 180 fokon kb. 20 perc után már puha lesz, vegyük ki. Tegyük egy nagyobb lábasba és fedjük le pár percre. Így a gőz alatt a paprika még inkább megpuhul és könnyű lehúzni a héját. Húzzuk le a héját, szedjük ki a csumáját.
Mire ezzel elkészülünk (kb. 10–12 perc), addig a padlizsán is megpuhul.
A padlizsánnak húzzuk le a héját, a húsát vágjuk kockákra, és tegyük egy nagyobb tálba a sült paprikával együtt. Adjuk bele a többi hozzávalót és botmixerrel keverjük krémesre.
Ez is nagyszerű mártogatós, és szuperül illik grillezett húsok, kolbászok mellé.
Extra tipp: aki szereti, az adhat hozzá 20 dkg puhára főtt babot is, még gazdagabb lesz.
Megjegyzés: Kihagyhatatlan lenne egy ilyen padlizsános összeállításból a tökéletes padlizsánkrém, vagy éppen valamelyik tökéletes padlizsánkrém variáció receptje. De ezt a poént már más nyarakon lelőttük, viszont tökéletesen könnyű rákeresni…