Élet+Stílus hvg.hu 2017. május. 21. 15:10

Áramütés végzett Zoknival, a gólyával

A villanyoszlop miatt érintett E.ON sajnálja a történteket.

Lassan 15 ezer megosztásnál jár Márton András posztja; a madárvédő a Facebook-on számolt be Zokni, a gólya haláláról. Márton az E.ON, szerinte elavult, szigeteletlen középfeszültségű villanyoszlopát vádolja a még egy évet sem élt állat haláláért.

"Élhetett volna meg évtizedekig, tucatnyi kis gólyát nevelve, de E-ON, te megölted"

- írta az elpusztult  madár gondozója.

Márton szerint a cégnek minden eszköze meglenne rá, hogy az oszlopokat földalatti vezetékekre cserélje, mint tette azt Hollandiában. Mint írja, a statisztika szerint minden 5 megszületett gólyából kettőre ugyanez a sors vár. Dömös közepén 100 méteren belül 4 olyan oszlop van, mint amilyen megölte Zoknit, ráadásul mind a legrégebbi, legveszélyesebb fajta, tette hozzá Márton András.

Facebook

Az Origo megkereste az esett miatt az E.ON-t. Egyházi Nikoletta szóvivő válaszában azt írta, hogy nem tudják minden esetben a föld alá vinni a vezetékeket, de mindig törekednek a madárbarát megoldásokra.

"Nagyon sajnáljuk a történteket. Az E.ON társadalmi felelősségvállalási tevékenységének fontos része a környezet védelme, ezen belül a madárvédelmi programunk, melynek központi eleme a gólyavédelem. Hosszú évek óta együttműködünk az ellátási területünkön lévő nemzeti parkokkal, madártani egyesületekkel. E munka keretében, a madártani szakértők irányításával és ajánlásaik alapján gólyafészek magasítókat, kereszttartókat helyezünk ki, vezetékeket szigetelünk, és madárbarát műszaki megoldásokat alkalmazunk munkánk során" - védekezett a szóvivő.

A cég a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakértőivel kiegészülve egyeztetne Márton Andrással, hogy a posztjában említett öt kisgólyát ne érje hasonló baleset.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.