De addig is üzenget még Kínának.
A dalai láma minden megnyilvánulását nagy érdeklődés kíséri, a mostani útja azonban szakértők szerint elsősorban Kínának akar üzenni. A vallási vezető az indiai Tawang városába utazott a napokban, hogy előadásokat tartson, egy kínai és tibeti szakértő, Jayadeva Ranade szerint viszont ez az utazás tulajdonképpen „egy üzenet a reinkarnációról”.
A 81 éves dalai láma reinkarnációjának a kérdése egyre forróbb téma. A tibetiek attól tartanak, hogy a kínaiak fogják magukhoz ragadni az előjogot, hogy kiválasszák az új dalai lámát, aki felett így hatalmuk is lenne akár politikai, akár területi kérdésekben.
Az idősebb lámák az életük vége felé gyakran utaznak olyan helyekre, ahol azt várják vagy remélik, hogy reinkarnálódhatnak. Tawang városa például ilyen, Kína viszont nem fogadja el a reinkarnáció lehetséges helyszíneként. Szakértők szerint a dalai láma útja így jelzésértékű: a helyszín megválasztásával üzen Kínának, hogy nem tudja befolyásolni, hogy történjen meg a következő reinkarnáció.
Tawangban ugyanakkor arról beszélt, egyelőre nincs semmilyen jele annak, hogy hol fog újjászületni, és még az is lehet, hogy ezt nőként fogja megtenni. Ami viszont a legfontosabbnak tűnik számára az az, hogy ne a kínai kommunistáké legyen az utolsó szó a reinkarnációjáról. Nem kizárt, hogy a dalai láma egy kevésbé bevett módszert választ, és a halála előtt ő maga fogja kiválasztani az utódát – akár egy gyereket, akár egy felnőttet.
A dalai láma 1959 óta száműzetésben él az indiai Dharamsalában.