Egy kisfiú kedvenc gyurmafigurája beleesett a WC-be. Hiányzott neki, ezért megpróbálta felkutatni. A Fővárosi Csatornázási Művek válaszolt, és zseniális megoldást talált. A mesés történet igaz.
A hatéves Áron soha ki nem száradó gyurmából hűséges lény-barátot formált magának. A kisfiú állandóan magával hordta, éjszaka az ágya mellé tette, nappal is mindenhová elkísérte. Még oda is, ahová a király is gyalog jár. Egy ízben a gyurmalény a lefolyóba pottyant. Nem tudták kiszedni.
Kis idő múlva Áron elhatározta, megkeresi a gyurmáját, bárhol legyen is. „Mama, írjunk levelet a szennyvízelvezető munkatársaknak”- mondta. És mivel nagyon komolyan mondta, édesanyja , Hunya Csilla - aki a történetet a Facebookon osztotta meg - belement. Áron diktált, anyuka írt.
„Tisztelt Szennyvízelvezető Munkatársak!
2017. március 11-én, este 17:00 körül a wc-be ejtettem zöld színű intelligens, pattogó gyurmámat. Szakad és törik, ha beteszed hűtőbe. A szemek nem voltak benne. És még nyúlik is.
Kérem, amennyiben fennakadna valamelyik csövükben, vagy odamenne hozzátok, küldjétek vissza a címemre. A lakásunk a magasföldszint 4-ben található.
Nagyon várom, hogy visszajöjjön. Vagyis jó lenne, ha visszahoznátok nekem.
Áron (6 éves)
A szüleim neve, akik segítettek leírni pedig János és Csilla."
A levelet az édesanya nem akarta elküldeni, azt tervezte, hogy titokban vesz a fiúnak gyurmát a „Szennyvízelvezető Munkatársak” nevében. De férje megelőzte, elküldte a levelet.
És két nap múlva a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. kommunikációs vezetője e-mailen válaszolt.
„Kedves Áron!
Biztosan nagyon szerethetsz gyurmázni és nagyon szomorú vagy, hogy beejtetted a játékodat a lefolyóba. Valószínűleg ez a gyurma már messze jár a házatoktól a föld alatti csatornarendszerben és hamarosan megérkezik a szennyvíztisztító telepre. A csatornarendszerben, a sűrű szennyvízben megtalálni szinte lehetetlen. A tisztítótelepen, ahol először a darabos szennyeződéseket szűrik ki a szennyvízből, még lehetne rá esély, hogy megtaláljuk, de gondolj csak bele, addigra amire odaér, mennyi szennyezés érheti a játékodat. Még akkor is, ha alaposan lefertőtlenítenék a szüleid, sem lenne jó ötlet újra a kezedbe venni és játszani vele.
Tudod, nekünk minden szennyező anyagot, így a véletlenül vagy szándékosan beleejtett tárgyakat is el kell távolítanunk a szennyvízből, azért, hogy utána újra a Dunába, az élő vízbe visszaengedhessük a tisztított vizet. Ez nagyon fontos, mert majd biztosan tanuljátok az iskolában, hogy VÍZ nélkül nincs élet. Képzeld, ez olyan nagyon fontos dolog, hogy még világnapja is van a víznek március 22-én.
Arra gondoltunk, hogy e közelgő világnap alkalmából, és azért, mert nagyon szeretnéd visszakapni a gyurmádat, néhány munkatársammal összefogva közösen, megajándékozunk egy újjal.
Ha szeretnéd megnézni, hogy mi történik a lefolyón lehúzott dolgokkal, hogyan tisztítjuk meg a szennyvizet, akkor szívesen látunk szüleiddel a közelgő Víz Világnapja alkalmából, március 25-én, szombaton, a Dél-pesti Szennyvíztisztító Telepen tartandó lakossági nyílt napunkon, ahol az ajándék gyurmát is odaadhatnánk. Ehhez kérd meg a szüleidet, hogy keressenek bennünket a 459-1697-es telefonszámon.
Várjuk jelentkezéseteket szeretettel:
Bátori Marianna
kommunikációs vezető
Fővárosi Csatornázási Művek Zrt.”
Hunya Csilla a posztja végén megköszöni a gesztust. „Áron ugyan nem a saját gyurmáját kapja vissza, de valamennyien biztosak vagyunk abban, hogy ez a rengeteg szeretettel, összefogással, empátiával „töltött” új gyurma képes lesz feledtetni vele az előzőt. (és micsoda lények születhetnek majd ilyen alapanyagból!!!) Ráadásul még mi, szülők is visszakapunk valamit: egy adagot a világba, az emberekbe vetett hitünkből.”