Élet+Stílus Tóth Sándor 2017. március. 02. 18:16

Tévedésből kapott Michelin-csillagot egy étterem

Ha már az Oscar-díj kiosztón lehet nagyot tévedni, akkor a gasztronómia világában is előfordulhat óriási baki. Esetünkben nem a cukrot keverték össze a sóval a konyhán, hanem mértékadó minősítők két éttermet egymással.

 Így történhetett, hogy egy francia kisvendéglő majdnem egy hétig a legnagyobb szakmai elismerés, a Michelin-csillag birtokosa lehetett.

A Loire-völgyben található Bourges városa kastélyain és a világörökséghez tartozó Saint-Étienne-katedrálisán kívül most már a Le Bouche à Oreille nevű vendéglátóhelyével is büszkélkedhet. Ugyanis a Vörös Könyvként is emlegetett legtekintélyesebb étterem- és szállodakalauz internetes közleménye szerint kiérdemelte az óriási presztízsértékű csillagot.

A pünkösdi királyság, azaz a dicsőség azonban csak rövid egy hétig tartott, mivel a nyomtatott formában kiadásra került 2017-es francia Michelin étterem és szállodakalauz szerint már egy másik település, Boutervilliers Le Bouche à Oreille étterme részesült az elismerésben. Halmozottan hátrányos vagy előnyös – most már nézőpont kérdése – a helyzetük: a két vendéglátóhely neve azonos, s ráadásul egyforma nevű utcában találhatók egymástól alig ötven kilométeres  távolságban!

Az előbbi azonban egy kockás-pöttyös abroszos kisvendéglő, ahová főleg a helyi munkások járnak ebédelni. A kiadós és ízletes házi koszt/menü sörrel együtt 12,5 euró (cirka 4000 forint).

leparisien.fr

Míg az utóbbi – a valójában Michelin-csillaggal kitüntetett – kiemelt kategóriájú, damasztos étterem, ahol a Michelin kalauz szigorú ítészeinek megfelelő degusztációs menü 48 euróba (közel 15 ezer forint) kerül.

leparisien.fr

A tévedés kiderülése után Claire Dorland-Clauzel, a Michelin csoport márka- és kommunikációs kapcsolatok igazgatója elnézést kért mind a két vendéglátóhelytől, és sajnálatát fejezte ki a félrevezető információért. A fair play-díjat azonban az éttermi csillag mellé Aymeric Dreux, a boutervilliersi étterem tulajdonos séfje érdemelné ki, aki telefonon felhívta a bourgesi kisvendéglő tulajdonosnőjét, Veronique Jacquet asszonyt. Miután jól elbeszélgetett vele, együtt nevettek a sajtószenzációvá vált bakin, még az is lehetséges, a közeljövőben felkeresik egymást egy kis tapasztalatcserére. Veronique a Le Parsien újságírójának elmesélte, a téves hír hatására ugrásszerűen megnőtt a forgalmuk, az eddigi törzsvendégek mellett sokan érdeklődnek, s asztalt kívánnak foglalni náluk, még egyenként négy kézzel is alig bírnák kiszolgálni a bejelentkezőket. Úgy látszik, ők telibe találtak a névválasztással, hiszen a Le Bouche à Oreille jelentése magyarul - ha nem is szó szerint, hanem átvitt értelemben - szájról szájra .

Ami pedig Aymeric Dreux-t illeti, ha a fair play-díjat nem is kapott, az újdonsült Michelin-csillagos séfet február 26-án a Francia Kulináris Akadémia tagjává választották. 

 

 

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.