A nagy decemberi ünnepvárás, karácsonyozás közepette kissé elsikkadt a hír, hogy a Terra Madre Világnap alkalmából HÍR-es lett jó magyar gulyásunk. Egészen pontosan kiérdemelte a Hagyományok–Ízek–Régiók védjegyet a jóféle csipetkés alföldi marhagulyás.
A Földművelésügyi Minisztérium 1998-ban az Európai Unió Euroterroirs – a kontinens 129 régiójának 4000 termékét, mint az egyes nemzetek kulturális örökségének részét kezelő – programjához csatlakozva hozta létre Hagyományok–Ízek–Régiók (HÍR) néven Magyarország hagyományos és tájjellegű mezőgazdasági termékeinek gyűjteményét. A HÍR gyűjteménybe jellegzetesen magyar, illetve különleges regionális élelmiszeripari termékek, zöldségek, gyümölcsök, fűszerek, italok, ételek, valamint növény- és állatfajták szakmai-történeti leírása kapott helyet. Az ezredfordulóra nemzeti kincsként kezelendőn 300 termék szakmai-történeti leírása készült el. Ebben például épp úgy helyet kapott a híres Pick szalámi, a kalocsai és szegedi fűszerpaprika, a csabai és gyulai kolbász, a debreceni mézeskalács, a békési cigánka (hurkaféle), a szatmári szilvalekvár, a csécsi szalonna, az ágyas pálinka, mint a Rákóczi túrós meg a Rigó Jancsi.
A HÍR-gyűjteményben szereplő termékek körének bővítését, valamint a hagyományos és tájjellegű termékek fogyasztói ismertségének növelését célzó program keretében a minisztérium 2010 óta HÍR védjegyhasználati szerződést köt azokkal a termelőkkel, előállítókkal, illetve csoportosulásokkal, amelyek a HÍR követelményrendszerének megfelelő, hagyományos és tájjellegű terméket állítanak elő. A védjegyhasználati jog elnyerésére a Földművelésügyi Minisztérium pályázati rendszert működtet, amelyre a jelentkezés folyamatos. A jóváhagyott termékleírások jó alapot jelenthetnek az uniós oltalom (földrajzi árujelző, hagyományos különleges termék) elnyerésére irányuló kérelmek teljesüléséhez, amennyiben az uniós oltalom iránti kérelmet a termék előállítását, értékesítését végző csoportosulás nyújtja be. Jelenleg 79 termelő 154 termékének van HÍR-védjegye, és ide tartozik december közepe óta a Magyar Gulyás Gasztro-Turisztikai Egyesület által pályáztatott alföldi csipetkés marhagulyás is.
Előtte még 2016-os "klubtagságot" nyert például a csermelyi krumplival töltött sós derelye, a hajdú-bihari túrós, krumplis lepény, Tóth Sándor termelő füstölt parenyicája.
Hogy milyen is ez a HÍR-es gulyás? Nomen est omen – a neve el is árulja, miben hasonlít, különbözik a határokon innen s túl kondérba gyülekező gulyásoktól. Az Alföldön termő vegyes zöldségekkel, szigorúan marhából rotyogtatják, a benne főtt krumpli mellett házi készítésű csipetkével tálalják. Ha a gulyás-tudományokba merülnénk a fagyos januári napokban, akkor nagyon ajánljuk Csíki Sándor gasztronómus (rovatunk és külön kiadványaink állandó szerzője is) "mindent megmondó" történelmi eszmefuttatását és főzési útmutatóját: itt