Élet+Stílus hvg.hu 2016. december. 09. 10:58

Dinoszauruszfarkat találtak egy borostyánban

Nem mindennapi lelet került elő a napokban: egy 99 millió éves dinoszaurusz borostyánba zárt maradványára bukkantak Kínában.

A CNN szerint Xing Lida, egy kínai őslénykutató egy észak-mianmari borostyánpiacon találta meg a leletet, aki egyből észrevette, hogy az árusok elképzeléseivel ellentétben nem egy növényi maradvány látható a borostyánban, hanem egy gerinces állaté. A kutató természetesen azonnal lecsapott az értékes darabra.

A lap által idézett tanulmány szerint a dinoszauruszból származó lelet azért is rendkívül különleges, mert ez az első alkalom, hogy a szárnyhoz csont is kapcsolódik a borostyánban megmaradt leletben. A kutatók úgy vélik, valószínűleg egy fiatal, a Coelurosauria kládba tartozó állat farkának maradványával van dolguk. A dinoszaurusz kicsi lehetett, amint az őslénykutatók mondják, ma elférne a tenyerükön, akinek a farka olyan hosszú lehetett, mint egy mai egéré, azzal a különbséggel, hogy fehér, illetve gesztenyebarna tollak borították.

A mostani lelet tanulsága, hogy ez is azt a feltételezést bizonyítja, miszerint az őslények nem pikkelyes godzillák voltak, jóval jellemzőbb volt rájuk a tollazattal borított madárszerű külső.