Az idén hazánk is felkerült arra a világtérképre, amelyet a San Sebastian-i Gastronomika kongresszus és kiállítás rendezői rajzolnak meg évről évre. A nagyszabású rendezvény hat díszvendége közül az egyik Magyarország volt.
Bár a gasztrofesztivál hivatalosan csak pár nap minden év októberének elején, a beszámolók, értékelések, a tapasztalatok összegzése még hetekig foglalkoztatja a szakmát, a gasztronómiai világsajtót. Az idén 18. alkalommal megrendezett Gastronomika iránti nemzetközi érdeklődés megegyezik a legrangosabb filmes események közé tartozó San Sebastián Nemzetközi Filmfesztivállal.
S az persze természetes, hogy a helyszín is azonos: San Sebastián-ban a Palacio Kursaal kongresszusi központ különleges, a Vizcayai-öbölre néző high-tech épületegyüttese. A további párhuzam sem túlzás, mivel a kulináris kongresszus és kiállítás is bővelkedik sztárokkal. Ha csak San Sebastian Michelin-csillagjait összeszámoljuk, akkor abból 16 jut a városra. Nem beszélve arról a több mint 40 sztárséfről, aki a világ öt kontinenséről érkezett ide. Donostia - San sebastián baszk neve- úgyis az érdeklődés előterében van az idén, mint a világ kulturális fővárosa.
Az első összegzések szerint a gasztronómiai esemény négy napja alatt (október 2-5) 12.900-an, napi bontásban 3225-en keresték fel a Gastronomikát, hogy meghallgassák a Kursaal auditóriumában szereplő mesterséfek – Angel Leon, Mario Sandoval, Joan Roca, Paco Morales, Ramon Freixa, Carme Ruscalleda, Diego Guerrero, Eduard Xatruch, Oriol Castro, Marcos Morán, Sergio és Javier Torres, Paco Pérez és mások –, gasztroszakemberek előadásait, megtekintsék gyakorlati főző-sütőbemutatóikat. A Kongresszusi Központban nagy sikerrel több magyar séf is tartott előadást, bemutatót: Bíró Lajos, Palágyi Eszter, Szulló Szabina és Széll Tamás, Hamvas Zoltán, a hazai Bocuse kapitánya és Mihályi László cukrász. Hatalmas népszerűségnek örvendtek az egyes nemzetek, köztük a magyarok street-food standjai, ahol a hagyományos és újragondolt ételek kóstolására nyílt lehetőség. A baszkok és a nemzetközi vendégsereg imádta a SVÉT-csapat (Pataky Péter, Jáhni László, Ruprect László, Macsinka János, Dudás Szabolcs, Pauli Zoltán) ételeit, a gulyáslevest, töltött káposztát, libamájat, mangalicasonkát, somlói galuskát, véreshurkafagylaltot. A magyar standon a balatoni, tokaji, villányi és egri borvidék legjobb nedűit is kortyolgathatták a látogatók.
A Gasztronómika történetében először az idén hat ország volt a rendezvény díszvendége. A szervezők elgondolása szerint a díszvendégek a földkerekség öt kontinensét képviselték, s velük összeállt a világ nagy kortárs gasztronómiai atlasza. Amerikából Brazília, Óceániából Ausztrália, Afrikából Dél-Afrikai Köztársaság, Ázsiából Japán, míg Európából Törökország és Magyarország volt a kiemelt meghívott. A magyar gasztronómia tekintetében fontosnak tartották a rendezők hangsúlyozni: „Kelet-Európa legprogresszívabb konyhája, szédületes kulináris felgyorsulással. Egy „melange”, a modernitásba átvitt tradíciókkal, amely különféle, meglepetésszerű, izgalmas szakácsművészetet generál”.
Érdemes tudni, hogy San Sebastiánban a legmagasabb, egyetemi szinten sajátíthatják el a gasztronómiai tudományokat a jövő séfjei és végezhetnek tudományos kutatásokat. Az egyetemi fakultásként működő Baszk Kulináris Központban (Basque Culinary Center, BCC), ahol nyolcezer euróba kerül egy-egy kurzus, a világ különböző országaiból tanulnak szakácsok. A BCC 11 millió eurós költségvetéssel felépült, stílszerűen egymásra rakott ételtálcákra hasonlító ötszintes épületének egyetemi katedráján és tankonyhájának ízlaboratóriumában olyan neves szakácsok adják át tudományukat, mint például Juan Mari Arzak, Martín Berasategui, Pedro Subijana, Karlos Arguiñano vagy Andoni Luis Aduriz.