S ez nem vicc. Igenis van rá receptünk, mert attól, hogy adódik víz, cukor meg citrom, még nem lesz tökéletes a limonádé. Pedig most, hogy visszakozik hétvégére a kánikula, jól jöhet egy kancsónyi. Ez a limonádé nem elsősorban az összetevőiben új, hanem az elkészítés módjában. Citrom például kell hozzá, de citromfacsaró nem, sőt tilos.
Az ötletet Martha Stewart - az amerikai álomfeleség, aki egyben minden felső- és felső-középosztálybeli háziasszony védőszentje – adta. Valami mással volt ugyan kapcsolatos, de könnyűszerrel lefordítódott limonádényelvre. A dolog lényege, hogy a megszokott és szinte minden háztartásban előforduló citromfacsaró helyett csakis turmixgépet használunk – a botmixer itt nem alkalmazható –, amelybe héjastul kerül bele a citrom vagy/és lime. A jobb boltokban, olykor még piacokon is újabban kapható kezeletlen héjú citrom. Ő az ideális alany. De az is megteszi, ha jól megmossuk a kezelt héjú, pedigré nélküli, közönséges citromot, forró víz alatt, körömkefével. Ez szépen megtisztítja a héját a viaszos kezelőanyagtól. S így semmivel sem viszünk be annál több mérget a szervezetünkbe, mintha mondjuk három percig sétálnák a Belvárosban, plane ha még le is ülnénk valamelyik utcasarki teraszra enni.
Pánikrohamra hajlamosak mindenesetre vegyenek kezeletlen citromot, turmixgépből egyelőre nincs bió, bármelyik megteszi. De ez is olyan, akár az autó: minél erősebb, annál jobb. A facsaró és a turmix közötti alapvető különbség az, hogy a turmixgép kegyetlen kései minden részvét nélkül felaprítják a citrom héját is, a héjban rejlő értékes és illatos olajot belesajtolva a limonádéba, ettől az pluszízekhez jut, erőseb citromillat és egy leheletnyi kesernyés zamat társul hozzá. De ez vonzó kesernyésség, olyan mint az érinthetetlennek hitt svéd jégdívák voltak: minél savanyúbb arcot vágtak, annál inkább a vágy tárgyaivá váltak. Az enyhén keserédes, de hagnsúlyosan citromos - használjuk bátran a szuperlativuszt: legcitromosabb - limonádét barnacukorral, cukorsziruppal, mézzel édesíthetjük. A nálunk legjobban bevált mixtúra a kevés lime-mal súlyosbított citrom, cukorsziruppal enyhítve, durvára reszelt gyömbérrel tökélyre fejlesztve.
A recept nagy előnye – amellett, hogy a citrusfélék összes friss ízét belesűríti a pohárba – a gyorsasága, villámsebessen elkészül, ez blitzlimonádé, két hosszabb gombnyomás, s máris leigáztuk. Ízlés dolga, hogy szénsavasan vagy mentesen szeretjük, de jó ha tudjuk, hogy turmixolás közben a szénsav jelentős részét a gép kiörvényli az italból, így a buborékellenesek is tehetnek vele egy kísérletet.
Nem túl bonyolult hozzávalók:
2 citrom,
1 lime
2-3 centis gyömbérdarab
5-6 evőkanál cukorszirup (vagy 2-3 evőkanál folyékony édesítő)
3-4 jégkocka
1,5 l szénsvas ásványvíz vagy szóda
2-3 (csakis) friss mentalevél
És a még kevésbé bonyolult elkészítés:
1. A megmosott citromot, lime-ot és gyömbért vágjuk kisebb darabokra, dobjuk a turmixgépbe. Adjuk hozzá a választott édesítőszert, öntsük fel fél liter szóda- vagy ásványvízzel, dobjuk bele a jeget, és rövid gomnyomásokkal alaposan mixeljük össze, míg a jégdarabok eltűnnek (ez lehetőleg erős és vastag üvegfalú kehellyel rendelkező turmixszal csináljuk, ha ilyen nincs, tegyük a tálalókancsóba a jeget.)
2. Helyezzünk egy szűrőt egy kancsóra, szűrjük bele a limonádéalapot, egy kanállal alaposan nyomkodjuk ki a szűrőben maradt gyümölcspépet, majd öntsük fel a maradék ásványvízzel.
3. A menta kétféleképp is felléphet a koreográfiában: vagy összeturmixoljuk a többivel, ez erősebb mentaízt eredményez, mert minden mentaságát kikényszerítjük belőle, vagy kicsit összemorzsolva tehetjük a poharakba, s arra öntjük a limonádét. Ez visszafogottabb mentamintát rajzol a limonádéra. A jég eleve lehűti, ráadásul segít a turmix késeinek még jobban kipréselni a citrusokat meg a gyömbért, de pár jépkocka mindig jól mutat a poharakban vagy a kancsóban. Elkészítése villámgyors, hatása tartós.
4.Cukorszirup:
6-7 evőkanál vízbe keverjünk ugyanannyi cukrot/barnacukrot, forraljuk fel, kevergessük, amíg a cukor teljesen feloldódik (ha még kell kevés víz, adjunk hozzá, folyékonynak kell maradnia). Kihűlés után rögtön használhatjuk.
Megjegyzés: Opcionális hozzávaló lehet még a narancs, de nem a citrom vagy lime helyett!