Élet+Stílus hvg.hu 2016. július. 06. 16:35

Aranyos Somló – pezsgőben is nagyon jók vagyunk

Harmadik alkalommal rendezték meg Angliában a Champagne- és Pezsgő-világbajnokságot (CSWWC), amelyen két aranyérmet is kiérdemeltek a somlói Kreinbacher Birtok pezsgői. A versenyt az elismert Champagne-specialista, Tom Stevenson neve fémjelezi, a zsűribe meghívást kapott egy hazai szakértő, Márkus György is.

A CSWWC (Champagne and Sparkling Wine World Championships) azért egyedülálló a nemzetközi borversenyek között, mert kizárólag pezsgőket értékelnek és a zsűri kifejezetten erre szakosodott, világhírű szaktekintélyekből áll. A rangos megmérettetést életre hívó Tom Stevenson szakíró, Essi Avellan Master of Wine és dr. Tony Jordan mellett Márkus György is a szakértői panel tagja volt.

A tételeket – rekordszámú nevezés érkezett Champagne-ból és a világ legtávolabbi pontjairól – országonként, régiónként és stílusonként értékelték, díjat kizárólag a bírák egyhangú döntése esetén ítéltek oda. Összesen16 ország pezsgői nyertek arany- vagy ezüstérmet, köztük Magyarország.

A vakkóstolás és pontozás két teljes héten át zajlott az angliai Kentben. Magyarország rögtön az első versenynapon került sorra Ausztria, Moldova, Szlovénia, Horvátország és Ukrajna mellett. Az arany- és ezüstérmek teljes listáját július 6-án hozták nyilvánosságra a CSWWC weboldalán.

A somlói Kreinbacher Birtok második alkalommal vett részt a megmérettetésen, magyari tradicionális pezsgőt pedig most először díjaztak aranyéremmel a CSWWC-n. A Prestige Brut mellett a Brut Classic 2011 Magnum is aranyat nyert. „A verseny újabb lehetőség volt számunkra, hogy nemzetközi mezőnyben, nemzetközi szakértőktől kapjunk visszajelzést, mire lehet képes Somló és a furmint tradicionális pezsgőként” – fogadta a hírt Prisztavok Zoltán, a birtok kereskedelmi és marketing vezetője.

Kreinbacher

Somlón minden pezsgőt Méthode Traditionnelle módszerrel, palackban erjesztve és érlelve készítenek, legalább 18-22 hónap seprőn tartással. A Prestige Brut 100% furmint pezsgő, a Brut Classic évjáratos magnum különlegessége pedig az, hogy több mint 3 évig érlelődött és a pezsgő a nagyobb palackban frissebb, gazdagabb arcát mutatja. „Reméljük, hogy a vb-eredménnyel erre az izgalmas borvidékre és a hazai szőlőfajtára is sikerül felhívni a figyelmet az értők és a pezsgőrajongók körében, ahogyan mi is fontos iránytűnek tekintjük a zsűri véleményét és igyekszünk minél több díjazott pezsgőt megismerni” – tette hozzá Prisztavok Zoltán.

Kreinbacher

Sikeresen szerepeltek a Kreinbacher Birtok forgalmazásában elérhető két champagne-ház bubisai is. A Charles Heidsieck összes beküldött tétele aranyérmet kapott: a Brut Réserve, a Rosé Réserve, a Rosé Millésime 2006 és egy 1989-es Brut Jeroboam. A Piper-Heidsieck háztól az Essentiel Cuvée Brut és a Rare Millésime 2002 champagne aranyérmet, a 2006 Vintage Brut ezüstöt gyűjtött be. Ezek a champagne-ok több száz év tradíciót és a házra jellemző, emblematikus stílust képviselnek, de a hazai választékban még újdonságnak számítanak. A nagyközönségnek a Gourmet Fesztiválon mutatkoztak be, azóta több szaküzletben és neves étteremben is elérhetőek.

Magyar szakértő a nemzetközi zsűriben

Márkus György, Champagne és Burgundia szakértője évek óta együtt dolgozik a verseny alapítójával, Tom Stevensonnal, így nem érte váratlanul a felkérés. A korábbi években tartalék-zsűritagként több száz bort kóstolt a zsűritagokkal és megismerhette az értékelési rendszert. Idén már nemcsak véleményével, de pontszámaival is hozzájárult a végeredményhez. A verseny során másik hazai közreműködőnek is jutott szerep: Szentkirályi Orsi sommelier a minőségbiztosítást segítette a palackvariációk ellenőrzésével.

Szeptemberben adják át a pezsgők Oscarját

A CSWWC-n saját kategóriájukban legjobban szereplő pezsgőknek szóló Best in Class díjakat és a világbajnoki trófeákat – avagy a pezsgők Oscarját – szeptember 1-jén, a londoni díjátadó gálavacsorán hirdetik ki. Az ezüst- és aranyérmes pezsgők idén először együtt kóstolhatók majd október 26-án a FIZZ Sparkling Wine Show-n, szintén Londonban.

(A CSWWC versenyről bővebben:itt)