Ha a legutóbbi Főzdefeszt kapcsán megjegyeztük, hogy azóta keresi a helyét mióta elhagyta a Mikszáth teret, fokozottan igaz ez a Cseh Sörfesztiválra. Kétségtelen, az egyre zsúfoltabbá váló belvárosi Városháza-parkot mindenképpen kinőtte. Most a Ligetbe mentünk utána.
Tavaly ilyenkor úgy nézett ki, hogy ideális váltás lesz a Szabadság tér. Az idei foci Eb azonban áthúzta a szervezők számítását – pedig akár meg is felelhettek volna a nagy közös szurkolói helyszínen az orrba-szájba nyomott tévéreklámoknak, hogy nincs foci sör nélkül (meg fordítva). A tér persze ezúttal elég szűkös lett volna. Úgy tűnik, hogy nemigen dúskálunk ideális urbánus fesztiválhelyszínekben, mert előbb utóbb mindenki a Városligetben köt ki. Ujjé, a ligetben alapon.
Az eddigi ligeti helyszínek után – lásd tavalyi Oktoberfest Budapest és az utóbbi három Főzdefeszt – ezúttal egy újabb fogadta be a Cseh Sörfesztivált. A Hősök tere idegenforgalma és megközelíthetősége talán vonzóvá tehette a Műcsarnok melletti helyszínt, de a rekkenő hőségben, az árnyékmentes aszfalton ilyen rendezvény eleve hendikeppel indul. Valamikor - a mai 56-osok terén- , a Városliget ezen déli részén is még fák magasodtak. A megalomán katonai díszszemlék megálmodói irtatták ki, dísztribünt telepítve, hogy április negyedikén és május elsején felvonulással ünnepelhessen becses színük előtt a dolgozó nép. Érdekes, hogy régóta nincsenek már május elsejei felvonulások, de még soha nem került szóba a parkolóként, újabban fesztiválhelyszínként leledző terület legalább részbeni fásítása. Persze, lehet még szüksége a dolgozó népnek ünnepi masírozásra.
Szóval valójában az adott helyszín a nyári hőségben nem ideális másra, mint a turistákat szállító buszok parkolására. A rendezők, ahelyett hogy kicsit igyekeztek volna tágítani a teret, túlságosan is telezsúfolták bódékkal, és meglepő módon egy hatalmas lacikonyha került mindjárt a főbejárathoz, kissé félrevezetve azokat, akik a Hősök tere felől kukkantottak be: vajon milyen rendezvény zajlik uszkve tíz napon át a kordonok mögött. Mert legalábbis fel kellett emelni az ő tekintetüket, hogy észrevegyék a molinót, ez és itt bizony a cseh sör ünneplése.
Tulajdonképpen onnan nézve akármi lehetett volna, mert az "antré" össznépi etető oldalán és szemben is kürtőskalácsos kínálkozott, meg lapátolós minden-ragacsos-cukros, plusz valami hasonló,de bio-egészségtudatos nyammogós, aztán a nincs-fesztivál az Igazi Csíki sör nélkül stand (Hogy is van ez, akkor legközelebb mondjuk az Oktoberfest meg a mindenkori bármilyen is ezzel nyit majd?). S „előzékenyen” csak utánuk kezdtek sorakozni a csehek.
Kétségtelen, onnantól kezdve aztán volt hol, miből válogatni a cseh sörfanoknak. Ha a Főzdefeszten azt éreztük, hogy túlságosan széthúzták a pavilonokat, itt sokkal inkább a zsúfoltság volt jellemző, pedig időről időre egy-két pavilon még zárva is tartott.
Viszont csak üdvözölni tudjuk a döntést, hogy végre volt vásárolható korsó, és csapoltak sört otthonról hozott poharainkba is. Ha valaki nem ragaszkodott az üveghez, a megbízható műanyag pohárba (akadt egészen dizájnos, a megtévesztésig igazi pohárra hajazó is a szokásoson kívül) kapta a sörét. Problémát legfeljebb az jelentett, hogy az általunk felfedezett két pohármosó mindenképpen kevésnek mondható egy ekkora rendezvényen – még akkor is, ha a többség mégsem üvegkrigliből sörözött. Ahogy a pohármosók, úgy az ingyenes WC-k is eléggé el voltak rejtve, és bizony este a halovány közvilágítás éppen csak segített be- és beletalálni a nem túl nagyszámú illemhelybe… Ennyit a nem elhanyagolható technikai részletekről, már csak azért is, mert jobb lesz, ha hozzászokunk az efféle aszfalt-fesztiválokhoz.
A belbecs? A Cseh Sörfesztivál sörei természetesen hozták, amit elvárunk a cseh söröktől, senki emberfiának nem lehetett panasza a kínálatra. A többség persze jól ismert már az előző fesztiválokról, és az igen nagyszámú budapesti cseh sörlelőhelyekről.
Tán csak annyi, hogy a közönség örömmel ivott volna többet az idei fesztiválszezon állandó, jól meghirdetett Pilsner Urquell tankjából, de a tíz napból jó, ha négyen volt sör a tartályokban. Amúgy a hazai nagy multik mind itt voltak, hozták, amit a népszerű - Staropramen, Krusovice, Kozel - cseh sörökből kínálhatnak.
A „szakosodott” fogyasztók megtalálhatták bejáratott kedvenc márkáikat, többek között: Konrad, Ferdinand, Postrizinske, Kuot, Svijany, Primátor, Holba, Samson, Opat, Litovel, Jezek, Zatec.
S néhány igazi csemege: Purkmistr, Two Tales, Kocour, Permon, Lucky Bastard. Nem volt hiány a cseh kézműves sörfőzdék remek felsőerjesztésű söreiből sem.
Ha valamiféle konzekvenciát akarunk levonni tapasztalatainkból, akkor jó lett volna valamiféle segédlet, mondjuk egy fesztiváltérkép, hogy a mintegy kétszázféle sörből könnyebb legyen a választás, illetve az eligazodás a standok között.
Ami a sörkorcsolyákat illeti, már szóltunk a mega kolbászos, csülkös (csülkös lecsós), grillhúsos, malacos, hekkes, babgulyásos lacikonyháról.
Volt standja tócsnisnak, lepényesnek, lángososnak. Jól fogyott vagy ötféle szósszal a Twist chips és a sörperec, ami több standon is mutatkozott. S akadt klasszik cseh sörkaja is: Utopeneci, Hermelin, matjes filet, sörgulyás, káposztás-sertés sültes –knédlis kombó.
Ízleld meg Prága büszkeségeit! jeligére pedig még találkozhatunk a nyári szezonban a Staropramen Ízművek food trackjével, ami képes felturbózni gasztronauta fesztiválozót a szarvasgombás majonézes, fűszeres sült almás, mézes juhsajtos briós bucijával vagy a snidlinges, jégsalátás, sült paprikás mangalica burgerével.