Élet+Stílus Haulitus Anikó 2016. május. 20. 19:51

Tökéletes szezonális zöldséglevesek - recept

Mit csináljunk, ha leves mániásak vagyunk, de a hőmérő higanyszála kúszik felfelé? Klasszis tartalmas kanalaznivaló már nemigen jöhet szóba, az igazi nyári hűsítő-frissítő pedig még nem. Változatosságban nem lehet hiány, hiszen friss alapanyagokban éppen ilyenkor tobzódhatunk igazán.

 

A friss zöldségek időszaka ez, így szinte adja magát a választás, ha levesen törjük a fejünket. Legyen zöldségleves! Valójában még recept után sem érdemes keresgélni, hiszen amolyan ,,mindent bele” alapon is biztosan zamatosat és finomat főzhetünk a piacról hazatérve. Mondani sem kell, egyszerre kalóriaszegény, rost– és vitamindús, így mindenki bátran kanalazhatja.

A legegyszerűbb, ha zöldség alaplevet főzünk – úgy mint a húslevest, csak hús nélkül – leveszöldségekből (sárga- és fehérrépából, zellerből, karalábéból, hagymafélékből), amit kedvünk, ízlésünk szerint dúsíthatunk tovább egy kis zöldborsóval, brokkolival, gombával, spárgával stb.  

Érdemes kipróbálni azt is, hogy az előkészített zöldségeket először egy kevés vajon-olajon fedő alatt átforgatjuk, mert így jobban kijön az ízük. Arra ügyeljünk, hogy ne egyszerre rakjuk a lábasba a zöldségeket, hanem először a nehezebben puhulóakat – gyökérzöldségeket -, majd utána jöhet a többi, a végén az, amelyik a legkevesebb időt igényel, mint például a gomba. Félig puhára, roppanósra pároljuk, majd öntsük fel vízzel, fűszerezzük, és főzzük készre. Bármelyik levesből készíthetünk krémlevest is, ha botmixerrel simára keverjük. A zöldséglevesekhez is kedvünk szerint adhatunk levesbetétet, krutont, zöldfűszeres grízgaluskát, apró burgonyagombócot.

A ZÖLDSÉGLEVES SŰRÍTÉSE

A leveseknek többféle sűrítési módja van.

Ezek közül az egyik legismertebb a rántás – de ezt inkább hagyjuk el. Ha párolva készítjük a levesalapot, mielőtt felengednénk vízzel, keverjünk annyi pirospaprikát a leveshez, amennyit szeretnénk, és így öntsük fel. A rántás nehezen emészthető, és kezdő háziasszonyoknak nem ritkán gondot is okoz. és ez a legkevésbé egészséges sűrítési fajta.

Habarással nemcsak főzeléket, de levest is sűríthetünk. Vegyünk ki egy kevés levest, keverjük simára kevés liszttel, étkezési keményítővel. Folyamatosan keverve vegyítsük el a levesben, de ha tejfölösen, tejszínesen, akkor adjuk hozzá a kimert leveshez azt is.

A manierozás idehaza nem annyira ismert, bár érdemes kipróbálni. Egyenlő mennyiségű vajat és lisztet összegyúrunk, apró kockára vágjuk, vagy csipkedünk belőle kicsi darabot, és ezzel sűrítjük a levest. A vaj finom ízt is kölcsönöz.

Az egyik legegyszerűbb és legegészségesebb viszont az, ha magával a levessel sűrítjük be a levest. Vegyünk ki egy adagot, turmixoljuk össze, és adjuk vissza a leveshez. Ugyanígy sűríthetünk főtt és pürésített krumplival is.

 

Aréna2000

TAVASZI ZÖLDSÉGLEVES

 Hozzávalók:

5 szál sárgarépa

3 szál fehérrépa

1 friss, zsenge karalábé

1 db kis zeller

3 szál újhagyma

25 dkg zöldborsó

2 csokor petrezselyem, apróra vágva

1 gerezd fokhagyma, apróra vágva

2 evőkanál olaj

2 evőkanál olvasztott vaj

frissen őrölt fekete bors

frissen reszelt szerecsendió

2,5 l víz

A zöldségeket megtisztítjuk, megmossuk és kb. egyforma nagyságúra vágjuk.

Az olaj és vaj keverékét egy lábasban felhevítjük, majd rádobjuk egyszerre az összes zöldséget. Kb. 4–5 percig kevergetve pirítjuk, majd 1 dl vizet öntönk rá, lefedjük és   8-10 percig pároljuk. Meghintjük sóval, borssal, szerecsendióval, majd felöntjük a –forró- vízzel. Forrástól számítva még 5 percig főzzük, majd meghintjük az apróra vágott petrezselyemmel és forrón tálaljuk.

Tipp: Friss, apróra vágott metélőhagymával, bazsalikommal is megszórhatjuk tálalás előtt.

KAPROS TEJSZÍNES KARALÁBÉLEVES

 Hozzávalók:

4 evőkanál olívaolaj

3 szál sárgarépa

2 szál fehérrépa

2 fej nagyobb, zsenge karalábé

1 csokor kapor apróra vágva

frissen őrölt fekete bors

frissen reszelt szerecsendió

1 evőkanál finomliszt / helyettesíthetjük étkezési keményítővel/

2 dl tejszín

2 l víz

A zöldségeket megtisztítjuk. A gyökérzöldségeket felkarikázzuk, a kalarábét kockára vágjuk.

Az olajat egy lábasban felhevítjük, rádobjuk a zöldségeket, pár percig pirítjuk, majd 1 dl vizet öntünk rá, és fedő alatt 6–7 percig pároljuk. Felöntjük a többi vízzel, fűszerezzük, és puhára főzzük a zöldségeket.

Kiveszünk kb. 1 dl-t a levesből, összekeverjük a tejszínnel és a sűrítő anyaggal, majd állandó leverés mellett visszaöntjük a levesbe. Hozzáadjuk az apróra vágott kaprot és még forrón tálaljuk.

CITROMOS–TÁRKONYOS  ZÖLDSÉGLEVES

 Hozzávalók:

3 szál sárgarépa

2 szál fehérrépa

20 dkg gomba

1 kis fej zeller

2 kisebb burgonya

1 nagy csokor petrezselyem, apróra vágva

2,5 dl tejszín

2 evőkanál finomliszt

5 dkg vaj

2 evőkanál olaj

1 db citrom

frissen őrölt fekete bors

5 ág tárkony

1,5 l víz

A zöldségeket megtisztítjuk, megmossuk és vékony csíkokra vágjuk.

A vajat és az olajat egy lábasban felhevítjük, rádobjuk a zöldségeket. Pár percig pirítjuk, majd felöntjük 1 dl vízzel és fedő alatt 7–8 percig pároljuk. Meghintjük sóval, borssal, és a tárkony felével. A tejszínből, a lisztből és fél dl vízből habarást készítünk, majd ráöntjük a zöldségekre. Felöntjük vízzel, elkeverjük és puhára főzzük. Ha kész, hozzáadjuk a citrom levét és a tárkony másik felét.

Megjegyzés: Bármelyik levest sűríthetjük úgyis, hogy egy merőkanálnyit kiveszünk a tartalmából és kevés saját levével, vagy tejszínnel összeturmixolva főzzük készre.

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.