Élet+Stílus hvg.hu 2016. április. 25. 15:39

Itt a magyarázat, miért nem alszunk jól idegen helyen

Forgolódás, rendszeres felébredések: mindenki ismeri ezeket a tüneteket, ha nem a megszokott helyen hajtotta álomra fejét. Két tudós előállt az okokkal.

Masako Tamaki és Yuka Sasaki az amerikai Brown egyetem kutatói, akik az alvás közbeni agyműködésekre specializálódtak, és legutóbb arra keresték a választ, hogy mi történik a fejünkben, amikor idegen helyen alszunk el.

Miután számos alvót megvizsgáltak, azt a következtetést vonták le, hogy egy új, szokatlan fekhelyen valójában csak az agyunk fele pihen. Nem meglepő módon, ilyen esetben a logikus gondolkodásért, az írott és beszélt nyelvért felelős bal agyfélteke marad ébren, míg a képzelőerőt, kreativitást irányító jobb alszik.

Az úgynevezett első éjszaka effektust már többen is vizsgálták, de ez lehet az első tudományos magyarázat a jelenségre. Tamaki és Sasaki kutatásai is újra bebizonyították, hogy az új helyen alvók hajlamosabbak felfigyelni az apróbb lakáson belüli hangokra, vagy a kintről beszűrődő zajokra – olvasható az Independenten.

A tudósok szerint ebben a bálnákra és a delfinekre hasonlít az ember, hiszen ők is pontosan így alszanak. Számukra az élteben maradás egyik fontos eszköze, hogy akár alvás közben is felfigyeljenek egy-egy hangra. Sasaki szerint az emberi agy ilyen szempontból a bálnák és delfinek agyának miniatűr változata.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.