Élet+Stílus hvg.hu 2015. április. 21. 11:14

Nemzeti-botrány: Blaskó levélben, mások a Facebookon támadják az osztrákok akcióját

Heves indulatokat váltott ki a Burgtheater színészeinek aktuálpolitikai performansza a Nemzeti Színházban előadott vendégdarabjuk után. A Nemzeti színésze, Blaskó Péter gyávának nevezte az akciót, az osztrák színház Facebook-oldalára írók még erősebb jelzőkkel illetik a társulatot. Már videó is van az esetről.

"Tisztelt Karin Bergmann! Tisztelt Jan Bosse! Önök ketten gyáva emberek" – így kezdi nyílt levelét Blaskó Péter, a Nemzeti Színház színésze a bécsi Burghtheater botrányosan végződő vendégelőadására reagálva. Ahogy arról korábban beszámoltunk, a bécsi Burgtheater társulata vasárnap este lépett fel a Nemzeti Színházban, A sirály című előadás után azonban egy aktuálpolitikai performansszal készültek: egy levelet olvastak fel, melyben a magyarországi demokráciával kapcsolatos aggályaik szerepeltek.

Blaskó azért nevezi gyávának a darabot rendező Bossét, és a bécsi színház intendánsát, Bergmannt, mert nem jöttek el Budapestre, és lemondták az eredetileg a darab után meghirdetett közönségtalálkozót, és így a darab főszereplője, Martin Reinke olvasta fel a provokatív szöveget. "Mit szólt volna a bécsi közönség, ha a Katona József Színház nagy sikerű bécsi vendégjátéka után én, mint a darab főszereplője elkezdtem volna Jörg Haiderezni és a színpadról félteni az osztrák demokráciát?" – fogalmaz levelében a színész.

(Blaskó korábban is állást foglalt politikai és kultúrpolitikai ügyekben: 2008-ban demonstratívan nem vette át Gyurcsány Ferenctől a Kossuth-díjat, 2011-ben pedig kiállt Alföldi Róbert mellett, akinek a leváltását egyre hangosabban követelték a Fidesz és a Jobbik képviselői.)

Közben a Burgtheater Facebook-oldalát is elárasztották a hozzászólások: tegnap még inkább az akciót megköszönő kommentek érkeztek, de mára már egyre sértőbb jelzőkkel illetik a bécsi társulatot.

Blaskó bocsánatkérést, Vidnyánszky Attila, a Nemzeti igazgatója hétfői nyílt levelében magyarázatot vár az esetre.

A Hír24 korábban megkérdezte a Burgtheatert az esetről, ahol úgy fogalmaztak: az „Orbán-rezsim" alatti kulturális fejlődés jelentős téma Ausztriában, a Burgtheater színészeit is foglalkoztatja, akik egyébként magyar művészekkel is kapcsolatban állnak.