2013. május. 11. 11:18 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 11. 11:02 Élet+Stílus

Publikálják Witold Gombrowicz titkos naplóját

Negyvenhárom évvel a halála után megjelentetik Witold Gombrowicz nagyon személyes és mindeddig kiadatlan naplóját, amelyben a 20. század egyik legnagyobb írójának tartott lengyel szerző nyíltan vall egyebek közt homoszexualitásáról.

A Kronos című bensőséges napló publikálását a szerző özvegye, a Párizsban élő Rita Gombrowicz jelentette be a héten. A kötetet az író lengyel kiadója, a Wydawnictwo Literackie jelenteti meg május 23-án.

A Ferdydurke és a Transz-Atlantik című remekművek szerzője 1953-tól a legnagyobb őszinteséggel mindent lejegyzett a magánéletét, a lelki állapotát és a társas életét illetően. A napló létezése eddig is ismert volt, de tartalmát titokzatosság övezte.

A Kronos kiadását beharangozó varsói sajtótájékoztatón az özvegy elmondta, hogy sokáig habozott, publikálja-e férje intim feljegyzéseit. "Az iratok 25 éve az ágyam alatt hevernek. De most már közeledem életem végéhez, és úgy érzem, Gombrowicz olvasói már eléggé ismerik a szerzőt ahhoz, hogy megértsék a titkait" - mondta.

Rita Gombrowicz szerint a napló az egyik legbecsesebb dolga volt az írónak. Férje gyakran mondta neki, hogy ha tűz ütne ki a lakásban, akkor vegye magához a Kronost és a szerződéseket, aztán mentse az életét, amilyen gyorsan csak tudja - idézte fel. Az özvegy szerint az író azért nem publikálta még életében a naplót, mert nem akart magának kellemetlenségeket.

A Kronos elolvasása megmagyarázza az éretlen férfira, a fiatalságra vonatkozó, a Ferdydurke című 1937-es regényben kifejtett koncepció hátterét - mondta Rita Gombrowicz. A kiadó igazgatója, Vera Michalski-Hoffmann hangsúlyozta, hogy nem botránykönyvnek szánják a naplót, hanem olyan "irodalmi szövegnek, amely segíti egy nagyon jelentős író jobb megismerését".

hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.