2006. szeptember. 18. 09:34 Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 18. 09:42 Egyéb

Bemegy-nem megy be (x)

Az új érettségi rendszer meglehetősen sajátos helyzetbe hozta az egyetemre készülőket.

Az új érettségi rendszer meglehetősen sajátos helyzetbe hozta az egyetemre készülőket. A 2005-ben bevezetett emelt szintű vizsgát ugyan a legtöbb felsőoktatási intézmény nem követeli meg a hozzájuk jelentkezőktől, a rendszer bevezetése óta eltelt két évben mégis egyértelművé vált, hogy az igazán népszerű szakokra gyakorlatilag lehetetlen bekerülni a középszintű érettségiért járó pontokkal.

Az érettségire való felészítés elvben természetesen az iskolák feladata lenne, a közoktatási intézmények módszertanilag jellemzően nincsenek felkészülve az új érettségi rendszer támasztotta speciális követelményekre. Ez az oka annak, hogy az eddig felvételi előkészítőket hirdető működő oktatási műhelyek az új felvételi rendszer bevezetése után sem szűntek meg - bár külön felvételi vizsga nincs, a gimnazisták egy jó része még mindig szívesen venne olyan különórákat, amely segíti őket abban, hogy sikerrel tegyék le a pluszpontokat jelentő emelt szintű érettségi vizsgát.

Természetesen felvételi előkészítőből is sokféle van - akad olyan is, ahol a hallgatóknak zsúfolásig telt nagyelőadókban, a tankönyvben megtalálhatóhoz képest érdemi átstrukturálás nélkül adják le az anyagot. Sok esetben a gyakorlati foglalkozások sem elég interaktívak ahhoz, hogy a hallgatók személyre szabott tapasztalatokat szerezhessenek a sokszor nem csak az anyag ismeretét, hanem annak kreatív alkalmazását, megfelelő rendszerezését is megkövetelő érettségi feladatok megoldásában.

Sikerre elsősorban azok a tanfolyamszervezők számíthatnak, akik kis csoportokban, az érettségi rendszerét jól ismerő és nem utolsósorban a diákokkal személyes, bizalmi viszonyt kialakítani képes oktatókat foglalkoztatva dolgoznak. Ahogy Gönci Balázs, az ELTE TTK Hallgatói Alapítvány által szervezett felvételi tanfolyamok főszervezője elmondta: a hozzájuk járt hallgatók sikeres felvételijének sokszor kifejezetten az volt a záloga, hogy az oktató képes és hajlandó is volt érzékelni a hallgatók egyéni problémáit, személyre szabott segítséget tudott nekik nyújtani. Ez pedig - fűzte hozzá – tizenöt fősnél nagyobb csoportokban nem nagyon megy. Az oktató lakásán rendezett palacsintázás, bár nem szerves része a képzési programnak, de olykor azért ez is előfordul, és mindenképpen segít a tanár-diák kapcsolatok megfelelő mederbe terelésében - teszi hozzá a főszervező. Hogy a légkör valóban megfelelő lehetett, azt az előkészítő diákok által írt visszajelzésekből is kiderülni látszik. Nem is egy közülük éppen azt emelte ki, hogy a gimnáziumi ismeretanyag előkészítőn történt átismétlése nélkül alighanem lényegesen kisebb lett volna az esélyük a választott szakra való bekerülésre. Többen megfogalmazták azt is, hogy az itt megszerzett ismeretek várhatóan a középiskolai anyagot már eleve magas szinten elsajátítottnak feltételező egyetemi tanulmányok megkezdésében is jól jönnek majd.

Az itt rendezett felvételi előkészítőknek egy másik nagyon lényeges eleme az egy évben háromszor is megrendezett próbaérettségi. A tanfolyam elején ez természetesen inkább csak a tudásszint, a problémás területek felmérésére szolgál, félév közben pedig csak a már leadott anyagból szervezik meg az érettségire máskülönben mind a külső körülmények, mind a feladatok struktúrája tekintetében minden tekintetben hasonlító vizsgát. Az év végi dolgozat viszont már teljesen reális képet ad arról, hogy a tanulóknak mire érdemes számítaniuk az érettségin - magyarázza Gönci Balázs, hozzátéve azt is, hogy ez annyira igaz, hogy az ELTE TTK Hallgatói Alapítvány tanárainak már több alkalommal sikerült eltalálniuk a fizika, biológia és a földrajz érettségi írásbeli feladatainak többségét.

(Az Alapítvány által szervezett felvételi tanfolyamokról bővebb információ az alapitvany .elte .hu oldaló található.)

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.