Erősebben nyírná a kínai szupergazdagokat Hszi Csin-ping
A jövedelmek igazságosabb újraelosztását vetette fel a kínai elnök. A központi bizottságban sokan néznek rossz szemmel az újdonsült techmilliárdosokra.
A jövedelmek igazságosabb újraelosztását vetette fel a kínai elnök. A központi bizottságban sokan néznek rossz szemmel az újdonsült techmilliárdosokra.
Az újraelosztásban – egy Orbán utáni Magyarországon – a jelenlegitől csak balra lehet lépni, mert ami innen jobbra van, az leesik, írja a szerző Varga Judit miniszter és férje balatonhenyei nyaralójának ügye nyomán. Vélemény.
Ez meg miből és hogyan? – ez az első önkéntelen reakció a magyar gazdaság első féléves teljesítményét látva. A külső hajtóerőt Brüsszel, a belsőt továbbra is a bérek dinamizmusa adja.
Már másodszor játssza el az Orbán-kormány, hogy Bokros-csomag méretű megszorítást ver keresztül. Az első kudarcát mi sem jelzi jobban, mint hogy belengették a másodikat. Jelentősen csökkentené a kormány az államháztartás kiadási oldalát. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter egy keddi konferencián elmondta, a GDP-hez mért rátát 45 százalékra vinnék le, emellett folyamatosan mérsékelni kell az év végi államadósságot. A kormány ugyanakkor már 2011-ben is azt ígérte, hogy egy év alatt leviszik erre a szintre ezt a mutatót, és a legfrissebb konvergenciaprogramban is az szerepel, hogy 2017-re érnénk el ezt az értéket. A miniszter tehát új dolgot nem mondott, viszont ez a bejelentés is azt jelzi, komoly átalakításokra készülhet a kormány. Minden más titok.
Választási költségvetést készített a kormány: a büdzsé hétfőn benyújtott tervezete szerint megugranak a kiadások, lesz pénz közmunkára, stadionra, adósságátvállalásra, még nagyobb családi adókedvezményre. Cserébe viszont több jövedelmet von el a gazdaságtól, és kockázatos szintre emeli a hiányt.
A "magyar modellt" ajánlja mindenkinek Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Heti Válaszban megjelent írásában, amelyben kifejti, hogy szerinte ez az egyetlen járható út a 2008-ban kezdődött gazdasági válság utáni világban, amikor a jóléti államok, valamint az angolszász országok neoliberális modellje is megbukott.
Magyarország tovább sodródik, lemaradva az európai főáramlattól, és a sodródáshoz még válságra sincs szüksége, állítják a Válságban és válság nélkül – a gazdaságpolitika rétegei címmel most megjelent tanulmánykötet szerzői: Csaba László, Győrffy Dóra, Muraközy László (szerkesztő) és Török Ádám. A kötetet a minap mutatták be a budapesti nemzetközi könyvfesztiválon. A szerzők közül Csaba László betegsége miatt távol maradt.