Egyes alapvető élelmiszerek felső árkorlátjának önkéntes alkalmazásáról tárgyal a brit kormány a szupermarket-hálózatokkal a több mint négy évtizede nem mért ütemű élelmiszer-drágulás megfékezése érdekében.
A ciklikusan jelentkező éghajlati jelenség decembertől hónapokon át tartó szárazságot vált ki több kontinensen, idén az egyik legerősebbre lehet számítani, már most 2,8 fokkal melegebb az óceán Egyenlítő-közeli hőmérséklete az átlagosnál.
Cáfolja az élelmiszerárak várható robbanását a Vidékfejlesztési Minisztérium. A tárca szerint a gabonafélék világpiaci árának alakulása éppen hogy ellenkező tendenciát mutat.
Aszály, világpiaci árrobbanás, magas áfa: elvileg minden hozzávaló készen áll arra, hogy tavaszra 25-30 százalékkal többe kerüljenek az alapvető élelmiszerek. A sokat szidott multiknak és a szabad piacnak köszönhetően a fogyasztóknak feltehetőleg mégsem kell ekkora drágulást lenyelniük. Sokan az áfacsökkentésben hisznek, amely azonban a költségvetésen ütne lyukat.
A jövő év közepéig folyamatos áremelkedésre számítanak az élelmiszeripar képviselői. Szerintük tavasszal a tej, a kenyér, a hús akár 20-30 százalékkal is többe kerülhet, mint most. A sütőipar és a húsipar áfacsökkentést szeretne – hangzott el a köztévé A lényeg című műsorában.
Az elmúlt két aszályos év következtében drágulni fognak az élelmiszerek, akár élelmiszerár-robbanás is bekövetkezhet – jelentette ki vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján az LMP választmányi szóvivője
A Deutsche Bank egyelőre leáll olyan befektetési termékeknek a kibocsátásával, amely mögött fontos mezőgazdasági, vagy élelmiszeripari termékek állnak.
Bajban vannak a pékek, várhatóan emelkedni fog a kenyér ára is – a benzin árának ugrásszerű növekedése rövidesen be fog épülni az alapvető élelmiszerek árába. Az áremelkedés hatásait várhatóan év közepére érezhetjük meg: a hvg.hu által megkeresett kereskedők szerint az első negyedév végére jelentős emelkedésre lehet számítani az élelmiszerek piacán.
Súlyos élelmiszerválság van kialakulóban, mindenekelőtt a gabonaárak robbannak minden eddiginél nagyobbat. Még a fejlett országokban is sokak számára megfizethetetlenné válhat a jobb minőségű élelem, a szegényebb államok lakóira éhezés vár. A gabonaexport egyötödét adó Ukrajna és Oroszország mindent megtesz az árak felhajtásáért. Erről beszélt a hvg.hu-nak adott interjúban Stephan von Cramon-Taubadel, a német kormány, valamint az OECD és a Világbank tanácsadója, egyben a Göttingeni Egyetem agrárpolitikai tanszékének vezetője.