Sarki fény és napraforgók – videóra vették 2024 éjszakáit
200 órán keresztül videózta egy férfi az égboltot, így búcsúzik 2024-től.
200 órán keresztül videózta egy férfi az égboltot, így búcsúzik 2024-től.
Túlélte a Nap közelségét a Tsuchinshan-ATLAS nevű üstökös, így hamarosan ismét látható lesz a nyugati égbolton. A horizont környékén bukkan majd fel, a legjobban október 20-án lehet majd látni.
Csütörtökön a kövér holdsarló, az alatta elhelyezkedő Jupiter, valamint az Uránusz, pénteken pedig a Fiastyúk és a Hold együttálása nyújt különleges látványt az esti égbolton – közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló
Csütörtökön, a naplemente után közvetlenül a Merkúr, a Vénusz, a Mars, a holdsarló és a Regulus nevű csillag mind egy bolyban lesznek megfigyelhetők a nyugati horizont felett. A nem mindennapi ötösfogatot még szombaton, a Svábhegyi Csillagvizsgáló Csillagkapu eseményén is meg lehet tekinteni.
Hawnby az első falu Angliában, ahol nem csak az utcai lámpákat, de az egyéb kültéri világítótesteket is lecserélik, hogy lakói fényszennyezés nélkül láthassák az éjszakai égboltot.
2011 és 2022 között évente 9,6 százalékkal lett fényesebb az éjszakai égbolt, ami rendkívül nehézzé teszi a megfigyelését. A tudósok szerint a nagy fokú fényszennyezéshez hozzájárulhattak az amúgy környezetkímélő LED-izzók is.
Vasárnap a Vénusz és a Szaturnusz együttállása, hétfőtől pedig a Naprendszer többi bolygója miatt lesz érdemes kémlelni az eget.
A Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) Csillagászati Intézetének kutatói is részt vesznek abban a programban, amelynek keretében a napokban készítette el első felvételeit a WEAVE nevű műszer.
Az űrszemét látványos érkezéséről videó is készült.
Valahol a Nagy Kutya és az Oroszlán csillagkép között.
Egy különleges természeti jelenség okozott kisebb riadalmat Törökországban. A neve krepuszkuláris sugár.
A fényfüzért a Starlink-projekt keretében felbocsátott műholdsereg váltotta ki, miután Floridából ismét útnak indítottak néhány ilyen műszert.