Már több mint 16 ezren átjelentkeztek a júniusi választásra
A lakóhelyük szerint szavazók száma pedig 34 511 fővel csökkent az elhalálozások és a szavazati jogukat elvesztők miatt.
A lakóhelyük szerint szavazók száma pedig 34 511 fővel csökkent az elhalálozások és a szavazati jogukat elvesztők miatt.
Június 9-én egy napon rendezik a magyarországi önkormányzati választást és az EP-választást. Előbbinek a lebonyolítási rendszere nem egyszerű, ráadásul a fővárosi szabályok nemrég megváltoztak. De az EP-választásnál is felmerülhetnek kérdések, például, hogy melyik ország jelöltjeire szavazhatnak a külföldön élő magyarok. És hogy milyen határidőket kell figyelembe venni az átjelentkezésnél. Összeszedtük a tudnivalókat.
Átjelentkezni az tud, aki ideiglenes lakcímét február 11-éig létesítette.
Pénteken átadják a voksokat a választókerületeknek, szombaton pedig összeszámolják a szavazatokat, amelyeket az átjelentkezők, illetve a külföldön tartózkodók adtak le.
A mozgóurnát igénylők és az állandó lakcímüktől távol szavazók mostantól jelentkezhetnek.
Így pedig továbbra sem tudni, hogy milyen lakcímbejelentések voltak a 2018-as, kétharmados Fidesz-győzelmet hozó választások előtt.
Ki kell adnia a Belügyminisztériumnak a Társaság a Szabadságjogokért és a Political Capital által igényelt lakcím-nyilvántartási adatokat, miután a TASZ pert nyert a BM ellen. Így kiderülhet, hogy történtek-e visszaélésszerű lakcímbejelentések a tavalyi országgyűlési választás előtt.
Ma délután 16 óráig lehet átjelentkezési kérelmet benyújtani a vasárnapi önkormányzati és nemzetiségi választásra. Eddig csaknem 21 ezren jelezték, hogy a lakóhelyüktől távol, bejelentett tartózkodási helyükön kívánnak szavazni.
A többi voksoláshoz képest itt szigorúbbak az átjelentkezés feltételei.
Szigorúbb szabályok vonatkoznak az átjelentkezésekre az önkormányzati választáson, mint az országgyűlésin.
Már csak két nap maradt a szavazóköri pártdelegáltak jelölésére. Eddig nagyon kevés a delegált.