Ausztria egészen sokáig kifejezetten kényelmesen kezelte a főleg Bécsben zajló intenzív kémtevékenységet. Ám a novemberi terrortámadás, úgy tűnik, gyökeres fordulatot hoz az ország államvédelmi attitűdjében.
Lehet, hogy a lakás, ahol most ezt a cikket olvassa, titkos állambiztonsági találkozók helyszíne volt. Az is megeshet, hogy olyan lakásban él, ahonnan a gyanús, rendszerellenes személyeket kukkolták néhány évtizeddel ezelőtt. Budapest egészen más képet ölt, ha a titkosszolgálatok szemével nézzük – erre hívja fel a figyelmet rendhagyó útikalauzával Tabajdi Gábor. A szerző rengeteg abszurd és izgalmas esetet osztott meg velünk Örkény híres köpésétől kezdve, Antall József Kádárnak írt levelén keresztül egészen egy homoszexuális titkosrendőr lebukásáig.
Hogyan úszhatta meg a magyar antiszemita színjátszás egyik megteremtője a komolyabb felelősségre vonást? Hogyan lavírozott Illyés Gyula az állambiztonsággal? És hogyan gyártott – kivételesen nem egy népi író – Moldova György hamis mítoszokat az ávósokról? Egy frissen megjelent tanulmánykötet elsősorban a kommunista állambiztonság és a népi írók kapcsolatát elemzi.
Miként vált az ÁVH az elnyomás jelképévé 1956-ra? Hogyan gyűrte maga alá az 1953-ban elvileg „lefokozott” államvédelem az egész belügyet? Miért próbálta a politikai vezetés – különösen Rákosi – az ávósokra hárítani a teljes felelősséget az 1956-ig elkövetett bűnökért?
Öt embert tartóztatott le a katowicei ügyészség a LOT lengyel légitársaság és a STOEN SA varsói áramszolgáltató privatizációját érintő korrupció ügyében, köztük van Gromoslaw Czempinski, az Államvédelmi Hivatal (UOP) volt főnöke - jelentette szerdán a PAP lengyel hírügynökség.
Húsz évvel ezelőtt hatalmas botrányt kavart Németországban a Stasi-ügy, amelybe számos politikus is belebukott. A Német Egység visszatekintő blog szerzője többek között Lothar de Maizière-re, az NDK első és egyben utolsó szabad választáson hivatalát elnyert miniszterelnökére emlékezik vissza.