Van törvény? Megkerüljük!
Miért van a kormánynak bármikor, bármiért joga „eltérő rendelkezéseket” meghatározni? Vélemény.
Miért van a kormánynak bármikor, bármiért joga „eltérő rendelkezéseket” meghatározni? Vélemény.
Legkésőbb november közepéig a parlament elé kerül az államháztartási törvény módosítása, ebben lehet majd állást foglalni a letelepedési kötvényről – mondta Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője hétfőn délután újságíróknak Budapesten. Az Orbán Viktor esetleges lemondásáról szóló felvetést hülyeségnek, a vasárnapi ünneplésen való fütyülést pedig mérhetetlen bunkóságnak nevezte.
Módosították szerdán az államháztartási törvényt: a kormány ezután tulajdonképpen úgy költhet szinte bármire szinte bármennyi pénzt, hogy arról igazából Orbán Viktor dönthet. Az ellenzék szerint ez a rendeleti kormányzás bevezetése, az MSZP az államfőt kérte a közbelépésre.
Az MSZP szeretné, ha Áder előzetes normakontrollra küldené az államháztartási törvény terrorveszélyhelyzettel kapcsolatos módosítását is.
Módosulhat az államháztartási törvény azért, hogy érvényesülhessen az uniós irányelv, amely alapján az Európai Unió a költségvetési keretekre vonatkozóan minimális követelményeket állapíthat meg a tagállamokban.
Ellentmondásokat talált az államfő két, szeptember végén elfogadott törvéyben, ezért visszaküldte azokat a parlamentnek. Áder szerint a 2013-as büdzsét megalapozó törvéncsomag olyat ír elő, amit más törvény tilt, a településrendezési törvény pedig olyan jogot ad a miniszternek az önkormányzatokkal szemben, amit az alaptörvény nem engedne meg.
Az Országgyűlés mai ülésnapján tizennégy zárószavazás szerepel, megszülethet például az új felsőoktatási, a családvédelmi, a választási, valamint az államháztartási törvény. A parlament szavazhat az ország pénzügyi stabilitásáról szóló kormányzati előterjesztésről is, amelyben Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter kétharmados jogszabályban rögzítené a személyi jövedelemadó egykulcsosságát. José Maunel Barroso, az Európai Bizottság elnöke levélben kérte az indítvány visszavonását, ezt Orbán Viktor kormányfő válaszlevélben utasította el.
Általános vitára alkalmasnak találta az államháztartásról (Áht.), a pénzügyi stabilitásról, illetve az értékpapírokról, kollektív befektetési vállalkozásokról szóló törvényjavaslatot az Országgyűlés Gazdasági és Informatikai Bizottsága keddi ülésén.
„A kiadások nem tartalmazzák a MÁV és a BKV adósságának átvállalását” – ezzel a kísérőszöveggel teszi közzé havonta megjelenő államháztartási beszámolóját a Nemzetgazdasági Minisztérium. Januártól nem lesz rá szükség: az államháztartásról új törvényt alkot a parlament, és a beterjesztett javaslat szerint a tartozások átvállalását a jövőben nem kell majd szerepeltetni a pénzforgalmi kimutatásokban - írja a Népszabadság, amely szerint erre utal legalábbis a javaslat általános indoklása.
Az elkülönített állami pénzalapok, valamint a társadalombiztosítás alapjai a költségvetés központi alrendszerébe olvadnak, viszont másik alrendszerként megmarad az önkormányzati - egyebek mellett ezt tartalmazza az új államháztartási törvény tervezete, amelyet pénteken terjesztett az Országgyűlés elé Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, a javaslat a parlament honlapján jelent meg.
Az elkülönített állami pénzalapok, valamint a társadalombiztosítás alapjai a költségvetés központi alrendszerébe...
A Jobbik kezdeményezi az államháztartásról szóló törvény módosítását a "további kormányzati alkotmánysértések megakadályozásának érdekében".