Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#államcsód

hvg360 Sztojcsev Iván

Tényleg pénzeső hull mindjárt a magyarokra? És miért aggódhat a kormány emiatt?

Olyan dolog következik a magyar gazdaságban, ami még nemzetközi szinten is nagyon ritka: az államnak rengeteg pénzt kell kifizetnie heteken belül a nagy infláció alatt kiadott állampapírok után, miközben megtippelni is nehéz, mennyit fognak az emberek ebből visszatenni az államkasszába, vagy mennyire kezdenek el költekezni. Segítünk eligazodni, mi is jön.

hvg360 Sztojcsev Iván

Mit vesz észre az ember abból, ha eljön az államcsőd?

Gyakran képzeljük el úgy az államcsődöt, mint amiben tömegek nem jutnak hozzá a bankban tartott pénzükhöz, zavargásokba torkolló gigantikus tüntetések zajlanak, és minden megtakarítás elveszti az értékét, pedig valójában nem csak így nézhet ki, ha egy ország fizetésképtelenséget jelent. De akkor pontosan mit vesz észre az átlagember az államcsődből, és hogyan lehet ebből a helyzetből kikeveredni?

Gazdaság hvg.hu

Államcsőd nincs, de az IMF-re még szükségünk lehet

Sok aggasztó jel van a magyar gazdaság körül, még akkor is, ha több kifizetés miniszteri engedélyeztetése önmagában még nem jelent államcsődöt. A devizahiány azonban tartós, és a hitelezők is kockázatokkal számolnak – írja elemzésében az e heti HVG.

Gazdaság Kovács Gábor

Szó sincs magyar államcsődről, de nagyon kéne a kemény deviza

Az nem jelent államcsődöt, hogy a kormány kifizetési stopot rendelt el a kormányzati szférában, még akkor sem, ha emiatt egyes intézmények késedelmes fizetésbe esnek a beszállítói számláikkal. Fel sem merül, hogy Magyarország ne tudná vagy akarná fizetni a lejáró adósságait – ez jelentene államcsődöt. Ugyanakkor a megborult folyó fizetési mérleg miatt nagy szükség lenne devizabevételekre. A legjobb, ha a kormány minél gyorsabban meg tud állapodni az Európai Bizottsággal, egy jelentős devizakötvény-kibocsátáson most nagyon borsos felárat kellene kínálni.