Kiderült, hogy végig tévedésben éltünk arról, ki is volt Ötzi, az 5300 éves gleccsermúmia
Ötzi, a mintegy 5300 éves gleccsermúmia bőre és szeme feltehetőleg sötétebb volt, és kopaszodni kezdett – derült ki egy új tanulmányból.
Ötzi, a mintegy 5300 éves gleccsermúmia bőre és szeme feltehetőleg sötétebb volt, és kopaszodni kezdett – derült ki egy új tanulmányból.
Ötzi, az 5300 éves gleccsermúmia utolsó útjáról a körülötte talált fagyott mohák és növények árulkodnak - számolt be egy új kutatás eredményéről a BBC News.
Az Ötziként ismert gleccsermúmia a világ legrégebbi teljes épségben megmaradt emberi holtteste, amelynek hangját megtalálásának 25. évfordulóján tették közzé.
Nemcsak láthatják, hanem a jövőben hallhatják is a technika segítségével Ötzit, a kétezer éves gleccsermúmiát a Dél-tiroli Régészeti Múzeum látogatói.
Halála előtt talán sajtot ehetett Ötzi, az ötezer éves gleccsermúmia – derült ki gyomortartalmának elemzéséből.
Osztrák kutatók az 5300 éves gleccsermúmia, Ötzi tizenkilenc ma is élő, távoli rokonát azonosították, a tiroli rokonokat DNS-vizsgálat alapján találták meg.
Jelentős méretű vérömlenyt találtak Ötzi agyában a kutatók a legújabb technikai eljárások segítségével.
Ötzinek fogszuvasodása és előrehaladott fogínygyulladása volt - állapították meg svájci kutatók, akik a European Journal of Oral Sciences című folyóiratban ismertették legújabb vizsgálataikat az 5300 éves jégemberről.
"Ötzi", az 5300 évvel ezelőtt élt kora rézkori vadász vérmintája lehet a világ tán legrégebbi ismert vérmintája német és olasz tudósok vizsgálatai alapján. A kutatásról a Journal of the Royal Society Interface folyóiratban jelenik meg tanulmány.
Hajlamos volt a szív- és érrendszeri betegségekre, a kullancsok által terjesztett Lyme-kórban szenvedett és tejcukorérzékeny is volt Ötzi, a gleccsermúmia – ezt állapították meg a kutatók, amikor elemezték a jégbe fagyott ember genetikai anyagát.
Bőségesen étkezett, és a halál is teli hassal érte Ötzit, a rézkori gleccsermúmiát.