Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#zsidók_deportálása

Vélemény Mink András

Budapest 1944 – 2014

A ma élőket nem terheli felelősség a hetven évvel ezelőtt történtekért. Nem érezhetünk bűntudatot azért, amit nem mi követtünk el. A felelős állampolgári öntudat mégis azt követelné tőlünk, hogy szembenézzünk közös örökségünkkel. Mink András történész írása a deportálásokhoz vezető folyamatról, és egy kísérletről, amely megannyi szemforgató esemény közepette valóban elősegítheti a kollektív emlékezést.

Itthon hvg.hu

Csatáry-ügy: "Zs" betűt írtak a halálvonatra küldött árvaházi csecsemők homlokára

A háborús bűnökkel vádolt Csatáry László akár 80-85 embert is bezsúfoltatott egy-egy ablaktalan vagonba a kassai zsidók 1944-es deportálása során és néhány hónapos csecsemőket is a deportálandók közé sorolt, akiknek a bevagonírozás előtt tintával "zs" betűt írtak a homlokukra - írja az Élet és Irodalom (ÉS) holnap megjelenő számában korabeli vallomásokat és a szemtanúk beszámolóit idézve Gellért Ádám nemzetközi jogász.

Történelem MTI

Wallenberget 15 kiló arannyal fogták el?

Amikor Raoul Wallenberget a Vörös Hadsereg 1945 januárjában letartóztatta Budapesten, 15 kg arany és ékszer volt a svéd diplomatánál - adta hírül pénteken a Svenska Dagbladet egy új Wallenberg-életrajzra hivatkozva.

Tech MTI

Braham: Horthy a zsidókérdést ráhagyta az antiszemitákra

Amikor a magyarországi deportálások elkezdődtek, már a német vezetők is ráébredtek, hogy el fogják veszíteni a háborút. Legtöbbjük úgy gondolhatta, hogy legalább a "párhuzamos háborút" - a zsidóság megsemmisítését - megnyerhetik - fogalmazott Randolph L. Braham egy Bécsben tartott előadásában. A neves holokausztkutató szerint a magyar zsidók az utolsó pillanatig meg voltak győződve arról, hogy biztonságban vannak. Horthy Miklós a zsidókérdést ráhagyta az antiszemitákra - mondta a történész.