Fél percig lehetett nézni egy szivárványos Orbán Viktort az M1 híradóban
Egy véradó hekkelte meg a véradásról szóló riportot.
Egy véradó hekkelte meg a véradásról szóló riportot.
Az, hogy a véradás hasznos, nem kérdés – az adományozott vér életmentő lehet, és egy friss kutatás szerint még a saját egészségével is jót tehet, ha rendszeresen ad vért. Bizonyítékokat találtak ugyanis arra, hogy a véradás hasznos változásokat indíthat meg az ember vérkészletét pótló sejtekben.
Az ausztrál James Harrison 63 éven át adott vért, hogy abból egy ritka antitestet nyerjenek ki a szakemberek.
Nem számítanak az egészségügyi előírások, vadnyugati állapotok uralkodnak, vannak, akik egy évben több tucatszor élnek a lehetőséggel, mert különben éhen halnának, ők is és a családjuk is. Erről számol be képekkel alaposan illusztrált cikkében Váradi Béla Angliában élő fotóművész.
Szerzőnk vért adni indult, ám végül mégsem adott, mert nem adhatott. Kik adhatnak vért Romániában, és kik nem? Miért “konzervatív” a román egészségügy rendszere és miért “moralizáló”? Pillanatkép kórház- és tűközelből.
Hogy melyik vércsoporthoz tartozik valaki, az születésétől kezdve adott és állandó. Magának a vérnek a típusa viszont, úgy néz ki, mégsem annyira állandó, skandináv kutatóknak ugyanis sikerült A és B típusú vért univerzális donorvérré alakítaniuk.
Szép dolog vért adni embertársaink érdekében, de vajon adhat-e vért, aki volt már vashiányos? Nem lesz-e újra vashiányos a véradástól? Egyáltalán ki adhat vért? Számtalan érdekes kérdés, amelyekre itt vannak a válaszok.
A férfi a közösségi médiában megosztott felhívással állítása szerint rengeteg, megfelelő típusú vért tudott szerezni irányított véradással, de szerinte azt a kórház másoknak adja.
Az Országos Vérellátó Szolgálat szerint tévesen jelent meg a hír az elmúlt napokban, miszerint a 16, és 22. kerületben, valamint Szegeden nem lehet vért adni az ázsiai tigrisszúnyog jelenléte miatt.
Nem minden tigrisszúnyog veszélyes.
Egyelőre csak kis létszámmal, de elindult az a kísérlet, amely során mesterséges vért kapnak az önkéntesek.
A rendszeres vér- és vérplazmaadás segíthet eltávolítani a szervezetből a műanyagokból származó káros anyagokat – osztották meg megfigyeléseiket ausztrál kutatók a JAMA Network Open folyóiratban.