"Veszélyes ötletelés" helyett kínál másik utat az MSZP
Nyílt vitát szeretne az MSZP a választójogi rendszerről.
Nyílt vitát szeretne az MSZP a választójogi rendszerről.
A kerülethatárokat sikerült úgy meghúzni, hogy az jó ideig a jobboldali erőknek kedvezzen. Természetesen ez nem jelenti, hogy a Fidesz leválthatatlan lenne, de ha az ellenzéki oldalon nem szökken szárba egy elsöprő „új többség”, a kerülethatárok a Fidesz javára billenthetik a végeredményt. Világosan látszik, hogy a 106 új körzet kialakításakor a korábbi választási eredmények alapján készült – és még ki tudja, milyen forrásból származó – adatbázisok mozgatták a térképrajzolók ceruzáját.
Több hamis hiedelem is kötődik az átalakulás előtt álló magyar választási rendszerhez: így soha nem iktatták az alkotmányba a 200 fős parlamentet, ahogy az Alkotmánybíróság sem követeli a parlamenttől a kisebbségek országgyűlési képviseletét. A Fidesz választási koncepciója arra utal, hogy a kormánypárt megkönnyítené a kétharmad újbóli megszerzését, a határon túliaknak adott „félszavazat” pedig nemzetközi egyezményekbe ütközik, ezért dupla vagy semmi alapon járna nekik a szavazati jog – állítja Jakab András, az alkotmánykommentár szerkesztője, a Heidelbergi Egyetemen oktatója a hvg.hu-nak adott interjúban.
A választókerületükben kiugróan magas eredményt elérő képviselőket is díjazná a Fidesz elnökségében felmerült ötlet – tudta meg a hvg.hu. A javaslat szerint nemcsak a vesztes, hanem a fölényesen győző képviselők után is kaphatnának töredékszavazatokat a parlamenti küszöböt megugró pártok a következő választáson. A nagyobbik kormánypárt vezetősége múlt héten véglegesítette a Fidesz választójogi koncepcióját, így az is eldőlt, hogy a határon túli magyaroknak csak egy voksa lesz, és 2014-re 108 egyéni kerületet hoznak majd létre az országban.
Levélben kérte a parlamenti képviselőcsoportok vezetőitől a Fidesz frakcióvezetője, hogy juttassák el pártjuk választójogi javaslatát az ezzel foglalkozó parlamenti albizottsághoz. Lázár János szerint a Fidesz azt szeretné elérni, hogy megszüntessék az aránytalanságokat a választási rendszerben.
Tóth Zoltán választási szakértő szerint "érdemi változást nem akar a Fidesz a választójogi rendszerben. Önmagában a parlament létszámának csökkentése indifferens és jelentéktelen módosítás, csak PR-fogás" - hangzott el a Klubrádió Megbeszéljük című műsorában.