Süddeutsche Zeitung-kommentár: Kis lépés, mégis fontos a hármas megemlékezés az egykori varsói gettóban
Országaik között feszült a viszony, de most együtt hajtott fejet a hősök emlékműve előtt a lengyel, az izraeli és a német elnök.
Országaik között feszült a viszony, de most együtt hajtott fejet a hősök emlékműve előtt a lengyel, az izraeli és a német elnök.
Lépésével bizonyosan azt kívánta mutatni, hogy a Nemzeti Tömörülés milyen messzire került az elődszervezet, a mostani pártvezető apja által alapított Nemzeti Front antiszemitizmusától.
Simcha Rotem a lázadás idején az ellenállási mozgalom fő futáraként küzdött a nácik ellen.
Ma hetvenöt éve, hogy a varsói gettófelkelés élesbe fordult. Az évforduló alkalmából érdemes szemügyre venni a lengyelországi és a magyarországi zsidóságnak a Soá idején mutatott hozzáállását.
A lengyel államfő hangsúlyozta: "a gettófelkelés résztvevői méltóságukért, szabadságukért, de Lengyelországért is meghaltak".
A lázadás hetvenedik évfordulója alkalmából közzétették Lengyelországban a varsói gettófelkelés leveréséről szóló náci katonai jelentést, benne 31 dokumentummal és 53 fotóval. "Nincs több zsidó negyed" - olvasható Jürgen Stroop tábornok által jegyzett eredeti beszámolóban.
A gettó hősei varsói emlékműve előtti tisztelgés és koszorúzás valószínűleg azt a célt is szolgálta, hogy Barack Obama amerikai elnök jobb képet alakítson ki magáról a zsidó közösség szemében - mondta a Rzeczpospolita című lapnak Longin Pastusiak, a lengyel szenátus volt elnöke, baloldali politikus, aki könyvet írt az amerikai elnökökről.