Alaptörvényt sértett a kormány a tűzifarendelettel
A jogszabály tarvágásra vonatkozó pontját kihirdetésére visszamenőleges hatállyal, 2022. augusztus 4. napjával egyhangú határozattal megsemmisítették.
A jogszabály tarvágásra vonatkozó pontját kihirdetésére visszamenőleges hatállyal, 2022. augusztus 4. napjával egyhangú határozattal megsemmisítették.
Több mint 1600 név és elérhetőség került fel Nébih listájára, őket érdemes messziről elkerülni.
Az állami erdészeti társaságok továbbra is prioritásként kezelik a lakosság tűzifa igényét és folyamatosan szolgálják ki a vevőket – közölte Nagy István agrárminiszter.
Még mindig csillagászati ára van a tűzifának, miközben a kormánynak az egy évvel ezelőtti fapiaci beavatkozása legalább annyi hasznot hozott a feketézőknek, mint a rászorulóknak.
A fakitermelés növekedése miatt egyre több fát vágnak ki a védett területeken, még akkor is, ha az erdőgazdaságok egyelőre nem élnek vissza a lehetőséggel, hogy egyszerűbben és olcsóbban termeljék ki a fájukat – mondja Gálhidy László, a WWF Magyarország Erdő programjának vezetője.
Tele vannak most a gáztározók, a kormány azt akarja, hogy inkább ezt használják az emberek – véli egy energetikai szakértő.
Többen pórul jártak a hatósági áras tűzifával: hiába rendeltek már decemberben, valószínűleg csak a nyár végén fog hozzájuk eljutni a fa. Ha valaki most akarna beszállni, akkor nem árt sietni: tíz nap maradt.
Csalók állnak amögött a honlap mögött ,amelyen elvileg hatósági áron lehet Erdélyből származó tűzifát vásárolni. Csakhogy a Nébih szerint az eladók előre kérik a pénzt, de nem szállítanak.
Inkább tűzifát vesznek a rászorulóknak a durrogtatásra szánt büdzséből.
Legkorábban a jövő év elejére tud hatósági áras tűzifát biztosítani az állami erdőgazdaságok többsége, az igénylők már csak idei vágású, rosszabb fűtőértékű fát tudnak vásárolni, ráadásul a megrendelt tüzelő szállításában és aprításában az erdészetek nem tudnak segíteni. De a magánkézben lévő tüzépek is küzdenek a fahiánnyal és a tavalyihoz képest sokszor ötven százalékkal drágábban adják a tüzelőt.
Pedig az EU pont azért vezette be az ökodizájn-előírásokat, hogy csökkentse a károsanyag-kibocsátást, és javítsa a levegő minőségét.
Az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint az idei évben 5 milliárd forintot költenek a Szociális Tüzelőanyag Programra.