Bár tavaly mindenki túlrendelte magát, idén is káosz és pánik lehet a tűzifafronton
Még mindig csillagászati ára van a tűzifának, miközben a kormánynak az egy évvel ezelőtti fapiaci beavatkozása legalább annyi hasznot hozott a feketézőknek, mint a rászorulóknak.
„Gazdasági döntést kell hoznom gazdasági alapon, miközben a fejem felett bármikor születhet olyan politikai döntés, amely azonnal átírja a matekot” – panaszolja az egyik borsodi fakereskedő. Tavaly a gázárrobbanás pánikjában egyik napról a másikra jött a kormány bejelentése, hogy a következő héttől már közvetlenül az állami erdőgazdaságoktól is lehet fát venni, és arra hatósági árat vezetnek be, ami egészen április közepéig érvényben volt.
Idén még nem született meg a döntés, lesz-e hasonló intézkedés, ám a faárusok számára nem ez az egyetlen bizonytalansági tényező abban, mennyi árut rendeljenek, és miként árazzanak. „A gazdasági világháború már kitört – magyarázza egyikük –, elég csak annyi, hogy rossz helyen robbanjon fel egy rakéta Ukrajnában, vagy Szaúd-Arábia hozzon egy döntést Kínával kapcsolatban, és máris felbolydul a világ energiapiaca. Magyarországi léptékben mérve nem vagyok sem kis-, sem nagyvállalkozó, de globális folyamatok hatnak rám, és nem tudom befolyásolni az árakat.”
Hogy működhet a gyakorlatban az új rezsicsökkentés, amit a kormány megígért az EU-nak?
Energiaspórolásra ösztönzés helyett megint pazarlásra noszogatná a lakosságot az Orbán-kormány minap közzétett tervezetcsomagjának rezsireformáló intézkedése. A kabinet a RepowerEU-forrásokért fűt-fát ígér Brüsszelnek, de a koncepció java része tényleg jónak tűnik. A lakásfelújítási program viszont továbbra is mostohagyerek: már a terve is csak a kirakatba jó.