Az Egyesült Királyság is technikai recesszióba került
2023 harmadik és negyedik negyedévében is visszaesett a brit gazdaság negyedéves alapon, ez technikai recessziónak számít. Az év egészét tekintve a brit gazdaság stagnált.
2023 harmadik és negyedik negyedévében is visszaesett a brit gazdaság negyedéves alapon, ez technikai recessziónak számít. Az év egészét tekintve a brit gazdaság stagnált.
Év elején nagyot esett az ipari termelés, főleg az energiaipar, az építőipar pedig megzuhant. A háztartások fogyasztása jelentősen csökkent. 2021 elejéhez képest 0,9 százalékkal, az előző negyedévhez képest 0,3 százalékkal zsugorodott a magyar GDP, ezzel folytatódott a technikai recesszió.
1,1 százalékkal kisebb volt a GDP az egy évvel korábbihoz képest január és március között a kiigazított adatok alapján, az pedig a 2008-as világválság óta most először történt meg, hogy három egymást követő negyedévben is csökkenjen a gazdaságunk teljesítménye. Főleg az ipar gyenge teljesítménye húzta vissza a gazdaságot.
A szolgáltató szektorban örültek, hogy végre nem voltak lezárások, az ipar annyira nem érezte meg a háborút, mint amitől tarthattunk, az emberek pedig gyorsan elköltötték a kampányban kiosztott pénzt, így aztán 2022 egészében elég szépen nőtt a magyar gazdaság teljesítménye – részletezte a KSH a GDP-adatot. Az év végére azonban már látszott, hogy baj van: ahogy elfogyott a pénz, és bejött az energiaválság is, elérte a technikai recesszió az országot.
Technikai recesszióban a magyar gazdaság, de a kormány így is büszke a tavalyi növekedésre, az inflációról pedig szerintük továbbra is más tehet. Egyre világosabban látszik, hogy milyen hatással vannak Oroszországra a szankciók, mi köze volt a földrengés rengeteg áldozatához a török építőiparnak, és mekkora kihívás lesz Magyarországnak a klímaváltozás elleni küzdelem. A Molt nem rendítette meg a benzinárstop, de a paksi bővítés és az akkugyárak kaptak némi szembeszelet, Tiborcz István pedig bekebelezte a Waberer's közel felét. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Ennél nagyobb kettősség nem is lehetne a most kiadott 2022-es GDP-adatokban: éves szinten egészen vállalható volt a növekedés, az utolsó három hónap azonban baljós trendet mutat.
A román statisztikai intézet csütörtökön tette közzé az idei második negyedévi adatokat, amelyek szerint a GDP 1 százalékkal csökkent az idei első negyedévhez képest. Ez azt jelenti, hogy a román gazdaság teljesítménye két egymást követő negyedévben romlott, ami technikai recessziót jelent.
A pénteken közzétett kedvező ipari adatok alapján a harmadik negyedévben hazánk kikerülhet a technikai recesszióból - közölte Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Egy másik szakértő, Kondrát Zsolt, az MKB közgazdásza azonban azt mondta, a jövőbeli növekedés "egyértelműen" attól függ, kilábal-e a recesszióból az eurózóna.
Az előző hónaphoz képest 0,15, a tavalyi azonos időszakhoz viszonyítva 0,64 százalékkal esett vissza májusban a gyorsulási irányadó (GYIA); a mutató havi alapon fél éve csökken, ezzel technikai recesszióba került a magyar gazdaság - írta a Világgazdaság csütörtökön.
Technikai recesszióba került ismét a román gazdaság, miután az első negyedévben 0,1 százalékkal csökkent a bruttó nemzeti össztermék (GDP) az előző negyedévhez képest - közölte kedden a román statisztikai intézet.