Múzeumba szállítják a fekete tüntetőről készült, szerdán engedély nélkül felállított bristoli szobrot. Az eltávolításának költségeit a szobrásznak kell fizetnie.
Azt hihetnénk, hogy a márvány és a bronz az örökkévalóságnak szól, de a hírnév és a megbecsülés sokkal törékenyebb. Mi van akkor, ha egy szobor jelenléte már többet árt, mint használ egy társadalom lelki állapotának?
Vilmos és Harry herceg saját hatáskörben döntött úgy, hogy édesanyjuk halálának 20. évfordulójára a Kensington-palota nyilvánosan látogathat parkrészébe szobrot állíttatnak Dianának. A királynő támogatja unokái döntését.
A mellszobor a III. kerületi, Bécsi úti kis parkba kerül majd, ahol idén már emlékfát is ültettek a néhai köztársasági elnök tisztelői. A gyűjtés már elindult.
„A magyar kormány nem támogatja olyan politikusnak a szoborállítását, aki elnyomókkal működött együtt – legyenek akármilyen érdemei” – ezt válaszolta a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterhelyettese Fodor Gábor független képviselő Hóman Bálinttal kapcsolatos írásbeli kérdésére.
Homlokegyenest eltérő álláspontot képviselt két történész csütörtökön a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében tartott konferencián Hóman Bálintról, a Horthy-kor második felének meghatározó politikusáról, az 1932-38 és 1939-42 közötti magyar kultuszminiszterről. A vita Hómannak a zsidótörvények előkészítésében és meghozatalában játszott szerepéről csúcsosodott ki, ami azért érdekes, mert a néhai miniszternek most készülnek – kormánypénzből - Székesfehérváron szobrot állítani, ami a hvg.hu értesülései szerint nemzetközi diplomáciai körökben is komoly aggodalmat váltott ki.
Hóman Bálint politikai tevékenysége védhetetlen és vállalhatatlan – nyilatkozta ki az utóbbi napokban az Orbán-kormány immár három minisztere is. Csak hát „a megbízatásom előtt hozott döntést az Igazságügyi Minisztériumnak” végre kellett hajtania – indokolta Trócsányi László, hogy tárcája miért támogatja mégis 15 millió forinttal a háborús bűntett vádja alól nemrégiben rehabilitált történész-politikus Székesfehérvárott felállítandó szobrát.
Felállításra vár Andrássy Gyula bronzból öntött, korábbi lovas szobrának mása a Kossuth téren. A kiegyezés miniszterelnöke, későbbi osztrák-magyar külügyminiszter 6,5 méter magas szobra az utolsó hiányzó műalkotás a Kossuth tér korábbi arculatának rekonstruálásához. A monstrum a parlament déli oldalához kerül.
Szobrot kap George H. W. Bush, az Amerikai Egyesült Államok 41. elnöke Magyarországon, a kormány 34,4 millió forintot csoportosított át az alkotás felállításához szükséges kiadásokra - derül ki a Magyar Közlöny pénteki számában megjelent kormányhatározatból. A szobor helyszínéről még nem született döntés.