A kisbabák feltűnően bátran szembe néznek a robotokkal
A szemkontaktus igen fontos nonverbális közvetítő, és már a néhány hónapos kisbabáknál is működik. De vajon mi a helyzet, ha egy robottal kell szembe nézniük? Finn kutatók megadták a választ.
A szemkontaktus igen fontos nonverbális közvetítő, és már a néhány hónapos kisbabáknál is működik. De vajon mi a helyzet, ha egy robottal kell szembe nézniük? Finn kutatók megadták a választ.
Japán kutatók azt találták, hogy az együttműködés során egymásra hangolódnak az érintettek idegi tevékenységei.
Az ELTE Etológia tanszékének munkatársai négy tényezőt vizsgáltak legújabb kutatásukban, amelyek azt befolyásolhatják, mennyit néz a kutya az emberre. A fejformát, a fajta eredeti funkcióját, a kort és a személyiséget nézve arra jutottak, hogy a rövid orrú, együttműködő, fiatal és játékos kutyák néznek legszívesebben az ember szemébe.
Ön hálás, ha kinyitják önnek az ajtót? Ehhez hasonló kérdések foglalkoztattak amerikai kutatókat, akik az udvariasságról azt feltételezték, hogy nem minden esetben éri meg. Vizsgálatuk alapján igazuk is volt.
Hova tűntek az emberi kapcsolatok? Ezt a kérdést feszegették az Erzsébet térre szervezett flashmob résztvevői. Az akció lényege az volt, hogy egy percig egy másik ember, lehetőleg egy idegen szemébe kellett nézni. De sok esetben nem ért itt véget a történet: könnyek, ölelések, beszélgetések és nagy megfejtések is követték a nagy szembenézést.
Naponta 30-40 alkalommal hazudunk – állítja Jack Nasher hazugságkutató, a müncheni üzleti főiskola professzora. A szakértő szerint még a megtévesztés nagymesterei sem tudják a végtelenségig kontrollálni magukat. A vizsgálatok kimutatták, hogy minden színészkedés dacára, a valódi érzés egy töredékmásodpercre felvillan a hazug ember arcán. Emellett a hazugság más tipikus tünetek együttesét eredményezi. Ilyenek a szemkontaktus kerülése, a természetellenessé váló hangsúlyozás és a száj szögletének apró rándulásai. Pontokba szedtük a hazugság árulkodó jeleit.
Befejezik pénteken a számlálóbiztosok nagy részének képzését, a biztosokat az esetleges konfliktusokra is felkészítik. A körülbelül háromszáz helyszínen, ötszáz oktatóval és ezer munkanapnyi időkerettel folyó képzéseken arra is felhívják a nagyjából 40 ezer számlálóbiztos figyelmét, hogy a beszédstílusuk legyen az adott helyszínhez, környezethez alkalmazkodó, és tartsák be az udvariassági formulákat – írja az MTI.