Egy állami iskolában azt kérdezték állásinterjún a pályázó tanártól, hogy sztrájkolt-e korábban
„Sztrájkolt? Azért kérdezem, lázadó típus-e” – hangzott a kérdés, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint ez jogellenes.
„Sztrájkolt? Azért kérdezem, lázadó típus-e” – hangzott a kérdés, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint ez jogellenes.
Az előre jelzett 22 ezer fő közül mindössze 5,4 ezren vesznek részt az 2024-es előmeneteli minősítési eljárásban. A gyakornokoknak kötelező előrelépni, másoknak a hosszú és bürokratikus folyamat lehet, hogy nem ér meg 11 ezer forint béremelést.
A PDSZ szerint ez diszkrimináció, mivel a törvény nem tiltja a tanárok visszatérést.
A PDSZ szerint egyértelmű, hogy a tanárhiányt próbálja meg így kezelni a kormány, de azt is elmondták, hogy miért rossz szakmai szempontból a változás.
A papírok fontosak lennének a munkakeresés és az álláskeresési járadék miatt is, de a tankerület az Államkincstárra mutogat, míg az utóbbi meg hallgatásba burkolózott.
Sorozatunkhoz öt írót kértünk fel: öt kulcsszót felhasználva írjanak arról, miként élték meg az elmúlt hetet. Ez egy rendhagyó írás, az év összefoglalója, amihez Karafiáth Orsolyának ebből a készletből kellett ihletet merítenie: sikertornyok, illibri, végítélet, kávétó, pöröly.
Nehéz döntés előtt álltak idén a szülők és a tanárok is: a státusztörvény miatt fenyegető felmondási hullámra kellett valamilyen megoldást találni. Bár a távozó tanárok pontos számában nem tud kiegyezni a Belügyminisztérium és a szakszervezetek, az biztos, hogy a tanárhiány óriási gondot okoz az iskolákban, még az elit helyek igazgatóinak is fájhat a feje. Van, aki már a szülők szemébe sem mer nézni. A kényszerhelyettesítések sokasága elsősorban a diákoknak rossz, hiszen így nem kapják meg a szükséges tudást. Vagy igen, de ahhoz a szülőnek mélyen a zsebébe kell nyúlnia. Cikkünkben felelevenítjük az iskolaválasztáshoz adott tippjeinket, a felmondott tanárok portréit és azt, mit meséltek az igazgatók a keserves tanárvadászatról.
Alig van jelentkező a megüresedett tanári állásokra, aki pedig jelentkezik, annak gyakran vagy végzettsége nincsen, vagy egyéb okból alkalmatlan a tanításra. Iskolaigazgatókat kérdeztünk arról, hogyan zajlik a „tanárvadászat” a státusztörvény árnyékában. Riportalanyaink csak név nélkül vállalhatták, hogy beszéljenek a hvg360-nak.
Csak az állami szektorból állhattak fel ennyien július közepétől augusztus végéig, az egyházi és egyéb fenntartású intézményekről nem tudunk.
Az ott dolgozók szerint nincsenek szakszerűen vezetve a helyettesítések.
Csak szeptemberben 103 pedagógus hagyta ott a munkahelyét a Közép-Pesti Tankerületben, a budapesti iskolákból pedig év eleje óta összesen több mint 600 dolgozó ment el.