Csak ránéz az ember arcára, és 10-ből 8 esetben felismeri a stroke-ot ez az app
Életeket menthet ausztrál kutatók új fejlesztése, amellyel minden eddiginél korábban felismerhetővé válik az akut agyi érkatasztrófa, azaz a stroke.
Életeket menthet ausztrál kutatók új fejlesztése, amellyel minden eddiginél korábban felismerhetővé válik az akut agyi érkatasztrófa, azaz a stroke.
Egy orvos, aki mentősként is dolgozott, saját családjában történt eset nyomán hívta fel a figyelmet a szerinte fennálló rendszerhibára. Az OMSZ cáfolja az állításait.
Teleradiológiai hálózat és mesterséges intelligencia alapú leletkiértékelő rendszer révén forradalmasították a Magyarországon is az egyik vezető haláloknak számító stroke kezelését. A PTE Orvosi Képalkotó Klinikájáról induló kezdeményezés egyrészt többszörösére növeli a szélütést elszenvedők túlélési és felépülési esélyeit, másrészt pedig esélyegyenlőséget biztosít a dél-dunántúli régióban élők számára.
Az első tünetek jelentkezésétől a stroke-ot kapott betegeknek mindössze 4 és fél órájuk van arra, hogy az életmentő beavatkozást megkapják. Maga a kezelés és az ahhoz szükséges vizsgálatok az orvosok megfeszített munkája mellett 75 percet vesz igénybe, vagyis a betegnek és környezetének összesen 3 órája és 15 perce marad arra, hogy felismerjék a stroke tüneteit. Ezen segít egy új magyar alkalmazás, melyre már fogadják az előregisztrációkat.
Mesterséges intelligenciával működő szoftver értékeli azonnal a stroke gyanújával felvettek koponya CT leleteit egy EU-s támogatással megvalósuló magyarországi programnak köszönhetően.
A szakemberek szerint az eljárás gyorsabb és hatékonyabb kezelést jelent. A futurisztikusnak tűnő vizsgálat egyelőre csak néhány dunántúli kórházban érhető el.
Ingyenes online képzésen tanítják a Semmelweis Egészségnapon a stroke tüneteinek felismerését.
Egy olyan hatóanyagon dolgoznak az ELTE biokémiai tanszékének munkatársai, ami gyorsítani tudja az agy regenerációját azoknál a betegnél, akiknek stroke-ja volt. A kutatómunka még nagyon az elején tart, de már most biztató eredményeket sikerült elérniük.
Hosszú évtizedeken át zajló filozofálgatás és az elmúlt évek több gyorsan elfelejtett prototípusa után ma már egyértelműen kijelenthetjük: több út is kikristályosodott az egészségmegőrzésben valóban használható okos készülékek terén. Egy magyar fejlesztés a két leggyakoribb halálokot jelentő megbetegedés terén segít időben, otthon diagnózist felállítani. Kipróbáltuk az Egerben összerakott, a világon bárhol hasznos Wiwe-ot.