Elismerte felelősségét a srebrenicai mészárlásban a 35 év börtönre ítélt boszniai szerb tábornok
Radislav Krstić a szabadlábra helyezési kérelmével együtt küldte el a levelet, amiben azt állítja, megbánta tetteit.
Radislav Krstić a szabadlábra helyezési kérelmével együtt küldte el a levelet, amiben azt állítja, megbánta tetteit.
Boszniai szerb csapatok 1995. július 11-én elfoglalták Srebrenica városát és mintegy nyolcezer muszlim férfit és fiút elhurcoltak, akiket a következő napokban megöltek. A népírtásra ezentúl minden évben július 11-én fognak megemlékezni.
A srebrencai nők mozgalma azon dolgozik hosszú évek óta, hogy továbbadják az igazságot nem csak azoknak, akik a térségben élnek, de világszerte, mindenkinek – civileknek, állampolgároknak, vezető politikusoknak és nemzetközi szervezeteknek egyaránt. Küzdelmeiket idézi fel szerzőnk, a bosnyák emberi jogi aktivista, újságíró cikke.
Az utóbbi negyed évszázad legsúlyosabb belpolitikai válságát éli a két entitásból – Bosznia-hercegovinai Föderáció és Szerb Köztársaság – álló Bosznia. A szerbek ugyanis elindultak a kiválás útján, és törekvéseiket külföldről is támogatják.
Az ENSZ illetékes törvényszéke érvényben hagyta a boszniai szerb hadsereg egykori parancsnoka, Ratko Mladics ellen hozott korábbi ítéletet, így az 1995-ös srebrenicai vérengzés végrehajtásával vádolt extábornok élete végéig rács mögött marad. Bár az egykori főtiszt valószínűleg több életfogytig tartó büntetést is megszolgált, az ítélet nem volt egyhangú, a testület elnöke különvéleményt fogalmazott meg, szerinte Mladics nem felelős a mintegy 8000 muszlim haláláért.
Megerősítette Ratko Mladic ítéletét a hágai nemzetközi bíróság.
A hágai bíróság kimondta: a holland katonáknak nem lett volna szabad átadniuk a bázisukon menedéket kereső boszniai férfiakat.
A háromtagú boszniai államelnökség soros, szerb elnöke pénteken azt mondta, szerinte a bosnyákok megpróbálják mitizálni a mészárlást, és olyanokat is felelősségre vontak, akik nem is tehettek a történtekről.
Az ellene felhozott tizenegy vádpontból tízben bűnösnek találta Ratko Mladic volt boszniai szerb hadseregparancsnokot az egykori Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló hágai Nemzetközi Törvényszék.
A címbéli idézet Richard Hoolbrooktól, a Clinton-kormányzat vezető diplomatájától származik, így jellemezte a háborús bűnökkel vádolt Ratko Mladićot, akiről ma mond ítéletet a hágai Nemzetközi Törvényszék.
A srebrenicai mészárosként emlegetett Ratko Mladicra az ügyészség életfogytig tartó börtönbüntetés kiszabását kérte.
A holland katonáknak nem lett volna szabad átadniuk a férfiakat a tömeggyilkosságot elkövető szerb erőknek.