Varga Csaba feljutott a világ egyik legveszélyesebb hegycsúcsára - oxigénpalack és serpák nélkül
A nagyváradi hegymászó vasárnap délután jutott fel a Nanga Parbat csúcsára.
A nagyváradi hegymászó vasárnap délután jutott fel a Nanga Parbat csúcsára.
Nagy utat tettek meg a serpák a jakterelgetéstől a Mount Everest sokszoros meghódításáig. Egy kis népcsoport története krumplival, jetibabonával és magashegyi bunyóval fűszerezve.
Végül két másik hegymászó állta a cechet.
A sportolónak úgy sikerült posztolnia a mentésről, hogy nem említette meg a nepáli segítőt.
A hátára kötözte a maláj mászót, úgy ereszkedett vele 600 métert Gelje Serpa. Ő is tagja volt annak a csapatnak, amely a hegyen eltűnt Suhajda Szilárd keresésére indult.
Több mint 48 órája van a „halálzónában", vagyis 8 ezer méter fölött Suhajda Szilárd magyar hegymászó, akit csütörtökön kétszer is észlelt egy csapat mászó. Azt is látták, mutat életjeleket. Az Erőss Zsolt hegymászóval több expedíción részt vevő Földes András kollégánkkal beszéltük át, miért hagynak ott valakit így a hegyen, milyen dilemmák vannak egy mentésnél, és hogyan változott a helyzet az elmúlt években.
Serpák indulnak a csúcs felé, hogy megbizonyosodjanak arról: a magyar hegymászót látták.
A turisztikai minisztérium szerint akár egy ötven méter mély szakadékba is zuhanhattak.
A Nepáli Hegymászó Szövetség szerint a most kialakult helyzetet arra használhatnák, hogy megtisztítsák a hegyet, és lehozzák az életüket vesztő hegymászók holtesttét.
A nepáli serpa volt az első ember, aki 21 alkalommal mászta meg a Mount Everestet.
Az Egyesült Államokban élő, nepáli származású nő 1993-ban ért fel először 8848 méteres magasságba, és vissza is tért onnan. Ezt eddig nyolcszor tette meg. A férfiak között 21 sikeres mászással három, hegyi vezetőként dolgozó serpa tartja a rekordot.
A rekordkísérletről szólva azt mondta, történelmet szeretne írni és dicsőséget akar szerezni a serpa közösségnek és a hazájának is.