Kettőt fizet, egyet kap: újfajta álláshalmozást szült a home office
Sokan rájöttek, hogy munkájuk valójában nem kíván egész embert, s ezért beszereztek még néhányat – persze egész fizetésért.
Sokan rájöttek, hogy munkájuk valójában nem kíván egész embert, s ezért beszereztek még néhányat – persze egész fizetésért.
Sem az öt fő alatti foglalkoztatókat, sem a részmunkaidőben dolgozók keresetét nem számítja bele statisztikáiba a KSH.
Most az a kérdés, hogy a magyar ”kurzarbeit” lezárulása, a járvány új erőre kapása és a külföldi kereslet alakulása milyen hatással lesz a foglalkoztatásra.
A munkaképes magyar nők alig 7 százaléka dolgozott félállásban a statisztikák szerint - ez jóval kevesebb, mint az uniós átlag. Pedig sokan dolgoznának a gyereknevelés mellett.
A járvány miatt kialakult gazdasági helyzet sok vállalkozás számára szükségessé teszi, hogy újragondolják a dolgozók foglalkoztatási jogviszonyát – erre mutatott be példákat az Adózóna.
A legtöbben Fejér és Győr-Moson-Sopron megyében dolgoznak, a legkevesebben Nógrádban.
Gyakori tévhit, hogy a részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállaló csak arányosan jogosult szabadságra. Csakhogy a munka törvénykönyve nem tesz különbséget a szabadság mértéke kapcsán a rész- és a teljes munkaidő között, egész másról szól a számítás. Ezt mutatta be az Adózóna.
Nincs hely, ahol többet kellene dolgozniuk a részmunkaidőben foglalkoztatottaknak, mint itt, és a teljes munkaidősök is csak két országban dolgoznak többet a magyaroknál.
Nem törődik a kormány azzal, hogy a részmunkaidős foglalkoztatást vagy a távmunkát díjazza, pedig a magasabb támogatásokkal sem lesz olcsó feladat egy nagycsalád megélhetését biztosítani. Ráadásul a munkaerőhiány is megnőne, ha valóra válna a kormány terve.
Dupla annyian dolgoznak részmunkaidőben a Lidlben, az Aldiban vagy a Pennyben, mint a Tescóban, a Sparban vagy az Auchanban.
Nem véletlen, hogy a kisboltosok közül sokan visszasírják a boltzárat, a nagyobb üzletek, például a Lidl, a Tesco vagy az IKEA pedig többféle módszerrel igyekszik csökkenteni a pótlékokat.
És a fizetés még nem minden.