Félicien Kabuga, aki a vád szerint pénzelte az 1994-es népirtás elkövetőit és a tömeggyilkosságokra buzdító rádiót is, nincs arra alkalmas állapotban, hogy bíróság elé álljon.
Elfogták Felicien Kabuga hutu üzletembert, aki olyan ruandai milíciáknak nyújtott pénzügyi támogatást, amelyek 800 ezer tuszival és mérsékelt hutuval végeztek mindössze száz nap leforgása alatt 1994-ben.
Száznapos gyásszal emlékeznek Ruandában arra, hogy negyed századdal ezelőtt, ezen a napon kezdődött el a világtörténelem egyik legkegyetlenebb népirtó akciója: száz nap alatt a ruandai hutuk felhergelt bandái mintegy 800 ezer tuszit, illetve mérsékelt hutut gyilkoltak le. A bosszúakcióknak több mint százezer hutu esett áldozatul, a világ pedig alig tett valamit, hogy megakadályozza a tömegmészárlást. Azt a tömegmészárlást, amelyről tudni lehetett, hogy meg fog történni, s amelyet alaposan elő is készítettek.
De egy Nirvana dal és egy francia sanzon között még azt is bemondták, hogy akiket le kell ölni, azokat éppen hol találják. Ez volt a ruandai RTLM rádió, amelynek stábja a polgárháború idején hónapokig tüzelte egymás ellen az ország két etnikumát, és amelynek tevékenysége hozzájárult a Holokauszt utáni legbrutálisabb népírtáshoz - legkevesebb fél-, de inkább egymillió civil áldozattal.
A kelet-afrikai országban kevesek kiváltsága az árammal ellátottság, így akár egyfajta humanitárius szolgálatként is felfogható, hogy Ruandában építettek egy óriási naperőművet, mely a helyi közművek szolgálatába áll. Az más kérdés, hogy a 23 millió dolláros projekttel manapság le lehet hagyni Magyarországot.
Az ENSZ által Tanzániában felállított Nemzetközi Törvényszék heylbenhagyta a kiszabott harminc év börtönbüntetést. Augustin Bizimungut népirtás, emberiesség elleni bűncselekmény és háborús bűn vádjával állították az arushai törvényszék elé.
A megemlékezéssorozat hétfői hivatalos megnyitóján eredetileg egy küldöttség vett volna részt Franciaország képviseletében, amelyet Christiane Taubira igazságügy-miniszter vezetett volna, de Párizs szombaton törölte ezt, mert Paul Kagamé ruandai elnök egy lapinterjúban azzal vádolta meg Franciaországot - és vele együtt Belgiumot -, hogy "közvetlen szerepet játszott a népirtás előkészítésében", sőt "annak végrehajtásában is részt vett".
Az 1994-es ruandai népirtást vizsgáló ENSZ-törvényszék (ICTR) kedden felmentett két egykori katonai vezetőt, akiket korábban első fokon 11, illetve 20 év börtönre ítélt az afrikai országban elkövetett emberiesség elleni bűncselekmények miatt.
Az 1994-es ruandai népirtást vizsgáló nemzetközi törvényszék (ICTR) fellebbviteli bírósága felmentett két egykori ruandai minisztert, akiket első fokon 30 év börtönre ítéltek - jelentette az AFP hírügynökség a tanzániai Arushából, ahol a törvényszék működik.
A szrebrenicai és ruandai mészárláshoz hasonlította a szíriai Homsz városában zajló "szisztematikus gyilkosságokat" az a brit fotóriporter, akit 13 segítő halála árán sikerült kimentenie a szíriai ellenállóknak.