Megvizsgáltak egy hongkongi sertést – 9300 km távolságból
Svájci és hongkongi kutatók közös munkájának köszönhetően a világon először végeztek el mágneses endoszkópos beavatkozást egy robotsebész segítségével, nagy távolságból.
Svájci és hongkongi kutatók közös munkájának köszönhetően a világon először végeztek el mágneses endoszkópos beavatkozást egy robotsebész segítségével, nagy távolságból.
Mark Zuckerberg Meta-vezérigazgató fogorvos édesapja is finanszírozza azt a céget, melynek autonóm robotja nemrégiben elvégezte a világ első fogműtétjét.
Csang Hszü Rómában ült a Da Vinci sebészrobot irányítópultjához, hogy onnan vezérelje le egy daganatos beteg prosztataműtétjét. A páciens eközben egy pekingi kórház műtőjében feküdt.
A Bostoni Gyermekkórházban egy olyan robotot fejlesztettek, amellyel úgy lehet endoszkópos műtétet elvégezni, hogy közben nagy mozgástere marad a sebészeknek. Gyerekek és felnőttek operálása közben is hasznos lehet.
Új környezetben, a mikrogravitáció mellett is tesztelni fogják a MIRA nevű robotsebészt, ami többek szerint útjára indíthatja a sérülések autonóm korrigálását.
A robotkar olyan apró mozdulatokra is képes, amiket egy sebész nem tudna precízen elvégezni.
Olasz orvosok a híres Da Vinci robotrendszert használták az úttörő beavatkozáshoz, amely sikerrel zárult.
A tesztek biztatóak, a robot a kutatók szerint nagyobb biztonsággal és precízebben dolgozik, mint egy sebész.
A robotika egyik legérdekesebb ága az egészségügyhöz köthető, már több mint másfélezer amerikai kórházban dolgoznak robotsebészek. De vajon veszélyesek ezek?
Robot operált a Honvédkórházban: a hererákos páciens testébe 1-2 centiméteres bemetszéseken keresztül jutottak be a miniatűr robotkarra erősített sebészeti kellékek. A műtét abszolút egyedi volt, a 2 millió euróba (több 600 millió forint) kerülő rendszerre itthon egyelőre nincs pénz. Mi azért megnéztük, hogyan ragadott szikét a robot.
Egyelőre még a jövő zenéje, hogy a robotok készítsék el a vacsoránkat. Ám prosztataműtétet tudnak már végezni.