Hetek alatt sem tudta feloldani a rezidensképzésre vonatkozó létszámstopot az Emmi
A humántárca már két hete azt ígérte, hogy napokon belül megoldódik a probléma.
A humántárca már két hete azt ígérte, hogy napokon belül megoldódik a probléma.
Egy új rendelettervezet szerint a jövőben csak azok a fogorvosnak tanulók vehetnének részt az államilag támogatott rezidensképzésben, akik három évig államilag finanszírozott fogászatokon vállalnak munkát.
Nagy ötlettel álltak elő a szocialisták: aláírásgyűjtéssel kényszerítik rá a kormányt, hogy hatalmas béremelést hajtson végre a közszférában. A kezdeményezés kissé komolytalan, miközben a közszféra béremelésének követelése aktuális és jogos. A magyar államot működtetők évek óta nagyon keveset keresnek, aminek következményeit a romló közoktatásban, a közegészségügyben és a közpolitika riasztó állapotában, a közszolgák külföldi munkavégzésében, majd kialvatlanságában láthatjuk viszont. A kormány azonban már nekikezdett a bérrendezésnek - leszeletelve ágazatokat, azokon belül pedig munkaköröket.
Az Emmi helyettes államtitkára szerint a szakorvosképzés július elsejétől hatályos programjával mutatható be a leginkább, "milyen lépéssorozatot kell megtenni ahhoz, hogy utána egy igényeknek megfelelő bérszínvonal tudjon kialakulni" lépcsőzetesen.
Jövőre az ideinél mintegy 3 milliárd forinttal több, csaknem 6,9 milliárd forint jut a fiatal szakorvosok ösztöndíjprogramjára. A rezidensek ezentúl nem egy kórházzal vagy egyetemmel, hanem az állami képzési központtal szerződnek képzésük idejére – írta a Napi Gazdaság. A rezidensszövetség nem tűnik elégedettnek.
Összegyűjtötte az ország összes üres rezidensi álláshelyét az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal (EEKH), a munkahelyek a hivatal portáljáról érhetők el hétfőtől.
Magyarországról menekülnének a rezidensek, külföldre mentené magát mindenki, aki csak tudja. Mit lehet még ehhez hozzátenni? - teszi fel a kérdést a kapitalizmus.hu.
Évente ugyan 60-100 fiatal lép be a háziorvosi rezidensrendszerbe, de a szakvizsga megszerzése után 40 százalékuk elhagyja a pályát, pedig legalább 250 rezidenst kellene képezni évente ahhoz, hogy 15 éven belül lecserélődjön az elöregedett háziorvosi kar – írta pénteki számában a Világgazdaság.
Nem lesznek határidők, ettől az évtől kezdve folyamatosan lehet belépni a rezidensképzésbe.
Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár szerint az orvosképzés sikerágazatnak számít Magyarországon.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke azt mondja: letelt az új kormánynak járó kegyelmi időszak. Éger István a Magyar Nemzetnek adott interjújában úgy fogalmazott: az elmúlt hónapokban sokkal több és komolyabb közérzetjavító, pénzügyi forrást nem igénylő lépést lehetett volna megtenni az egészségügyben.