Figyelem, zavar: honnan ered a világon végigsöprő „ADHD-járvány”?
Nem egy „hiperaktivitási járvány” okozta az ADHD-val diagnosztizáltak számának megugrását, hanem tudományos és társadalmi tényezők – állítja egy svéd kutató.
Nem egy „hiperaktivitási járvány” okozta az ADHD-val diagnosztizáltak számának megugrását, hanem tudományos és társadalmi tényezők – állítja egy svéd kutató.
A politika a társadalmi értékítéletet is formálja: az öregek, a betegek, a rokkantak, a függők mindinkább páriákká válnak. Egyebek közt erről is beszélt 2013-ban a HVG-nek a most elhunyt Funk Sándor pszichiáter-addiktológus főorvos. Alább újraközöljük az interjút.
Miközben Magyarországon még mindig viszonylag kevés antidepresszáns fogy, és más országok elhúzni látszanak a statisztikában, az adat csalóka, hiszen ha valaki nem jut ellátáshoz, nem kerül be a statisztikába. Az öngyilkosságok és a sürgős ellátást igénylő gyermekpszichiátriai zavarok aránya a Covid idején megugrott, és bár azóta csökkent, még mindig magasabb, mint a járvány előtti időkben.
Minden egyes fogoly átélt vagy tanúja volt szexuális erőszaknak, volt, akit ketrecben, mást napokig teljes sötétben tartottak, a gyerekeket bedrogozták. A pszichiáter azt mondja, a boldog hazatérő videók csak az első pillanatokat mutatják, utána jön a valóság.
„A szuverenista, nacionalista kormányoknak felesleges ökológiáról beszélni, nem érinti meg őket. Ezzel szemben az energetikai önellátás, a gazdasági fejlődés már jó hívószavak lehetnek", mondja az 1958-ban Lausanne-ban született felfedező, aki szerint „nem a karbonsemlegesség fogja megváltani a világot a klímakatasztrófától, hanem a modernizáció". Az interjúban szóba kerül az emberi psziché és „egy jobb, boldogabb társadalom" jövőképe is. HVG-portré.
Az osztályt október közepe óta nem tudják befűteni.
A pszichiátriai művészeti gyűjteményben képzeletbeli, elvarázsolt tájakat, betegek portréit, tárgyi alkotásait is láthatjuk, és még karikatúrákat is nézegethetünk a hajdani intézeti élet mai viszonyoktól sem távoli nyomoráról.
Még ha el is felejtjük az átélt viszontagságokat, az agyunk nem felejti el azokat – állítják holland kutatók.
Ha el akarták kerülni a nyilvánosságot, súlyos összegekért megtehették. A rendőrség vesztegetés miatt nyomoz.
A depressziósok körében végeztek vizsgálatokat a stockholmi Karolinska Intézet szakemberei.
Az intézmény vezetőjét azután váltották le, hogy az Átlátszó videót közölt a rovarinvázióról.
Másképp működik az emlékezet sürgető helyzetekben, mint amikor van időnk – bizonyították egy érdekes kísérlettel az amerikai Duke Egyetem kutatói.