Visszafogták magukat a magyar nassolók
Egyre kevesebb sóspálcikát, perecet, kekszet, kukoricapelyhet és burgonyaszirmot eszünk a chipsadó miatt. A piac szűkülését hamarosan a búzatermelők is megérzik.
Egyre kevesebb sóspálcikát, perecet, kekszet, kukoricapelyhet és burgonyaszirmot eszünk a chipsadó miatt. A piac szűkülését hamarosan a búzatermelők is megérzik.
Több mint 44 milliárd forintot fizettek be a költségvetésbe az egészségre károsnak ítélt élelmiszerek gyártói a népegészségügyi termékadó (neta) bevezetése óta – írja a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV) kapott adatokra hivatkozva a Világgazdaság.
Az idén az első öt hónapban mintegy 23 százalékkal több energiaital fogyott az élelmiszer-kiskereskedelemben mint az előző év azonos időszakában - közölte a GfK Hungária Piackutató Intézet csütörtökön.
A termőföldekre is kiterjesztené a telekadót a parlament költségvetési bizottsága. Emelnék a kommunális adót, kiterjesztenék a regisztrációs adót és legfeljebb 30 295 forint lehetne a baleseti adó - olvasható az adótörvényekhez benyújtott módosítókból. Emellett csökkentenék a végtörlesztők és a kisüzemi sörfőzők terheit.
A magyar kávéfogyasztókat és a forgalmazó vállalatokat egyaránt érzékenyen érintheti a kormány legújabb terve, miszerint a chipsadót kiterjesztenék a kávéra is. Ami egy kapucsínóra lebontva nem sok, az beteheti a kaput jó néhány kis- és középvállalkozásnak.
Munkaterv készült arról, hogyan bővítenék a chipsadó, hivatalos nevén a népegészségügyi termékdíj termékkörét. Az adónem amúgy decemberig tesztfázisban működik, januártól viszont minden bizonnyal az adó mértéke is nő majd.
Bioitallal és kevesebb sóval készültek az energiaital- és chipsgyártók az úgynevezett népegészségügyi termékdíj, vagyis a chipsadó bevezetésére. A hagyományos energiaitalok 62,5 forinttal, a kóla 5 forinttal, a rágcsálnivalók 5-50 forinttal drágulnak.
A Chio német tulajdonosa a népegészségügyi termékdíjról értesülve döntött úgy, hogy nem telepíti Magyarországra a tervezett popcorngyártó sort és a mogyorós termékek gyártócsarnokát sem – tudta meg a Világgazdaság.
Az üdítőitalok, energiaitalok, előrecsomagolt cukrozott sütemények, a sós snack és az ételízesítő után szeptember 1-től népegészségügyi termékadót, vagy közismertebb nevén chipsadót kell fizetni.
Bár a lakosság kétharmada támogatja az új népegészségügyi termékdíj bevezetését, az úgynevezett chipsadót, a megkérdezettek többsége mégis szkeptikus a társadalmi hatást illetően - derül ki a Szinapszis Piackutató Kft. kutatásából.
A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) szerint a magyar gyümölcstermelés fellendülése lehet az egyik pozitív hozadéka a népegészségügyi termékadó - ismertebb nevén chipsadó - bevezetésének.
Az lenne az igazán jó népegészségügyi termékadó, amely alig hoz bevételt.